mezarlikta-koyunMilas’ta bakımsızlığıyla dikkat çeken tarihi Yahudi Mezarlığı’nın içerisinde küçükbaş hayvan otlatılması tepkilere neden oldu.

Milas’ta Gümüşlük Mahallesi’nde yer alan Yahudi Mezarlığı, bakımsızlığı ile dikkat çekiyor. Bazı mezar taşları kırılan, zaman zaman çöp dökülen mezarlıkta son günlerde küçükbaş hayvan otlatılıyor. Yıllar önce Milas’ta yaşayan Yahudiler’in akrabalarıyla dostluk yürüten bazı vatandaşlar, meraya çevrilen mezarlığın durumunu ‘Saygısızlık’ olarak nitelendirdi. Mezarlığın Yahudiler için manevi değere sahip bir yer olduğuna vurgu yapan vatandaşlar, “Daha önce Milas’ta yaşayan Yahudiler, yıllar geçmesine rağmen hala bu mezarlığı ziyaret ediyor. Çünkü mezarlıklar her insan için önemlidir. Bu insanlar, ilçe halkıyla kurdukları dostlukları da hala yaşatıyor. Onlardan kalan bir mezarlığa sahip çıkılamaması çok acı” diyerek mezarlığa sahip çıkılmamasını eleştirdi.

“2009 Yılındaki Kutsallık Bilinci Nerede Kaldı?”

2009 yılında İzmir Musevi Kabristan Hayır Derneği Başkanı Moşe Habif’i, Nevzat Çağlar Tüfekçi’nin girişimleriyle ilçeye davet eden Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, beraberindekilerle Yahudi Mezarlığı’nı ziyaret ederek alanda incelemelerde bulunmuştu. Başkan Tokat’ın ziyaret sırasında gazetecilere, “Önceki dönemde çevre duvarları yapılan ve ağaçlandırılarak temizlenen mezarlığın kutsal bir alan olduğunun bilincindeyiz. Bu kapsamda başlatacağımız çalışmalarla öncelikle girişindeki çocuk parkını kaldıracak, ardından taş duvarların üzerine çit yapacağız. Daha sonra da İzmir Musevi Kabristan Hayır Derneği’nin desteğiyle burada bulunan yaklaşık 150 mezarın düzenlemesine ve iç peyzaj çalışmasına geçilecek” şeklinde demeç verdiğini hatırlatan vatandaşlar, yıllar geçmesine rağmen mezarlık alanı içerisinde kalan oyun parkının kaldırılmamasını eleştirdi. Son dönemde gözlenen manzaranın geçmişte verilen sözlerle çeliştiğine dikkat çeken vatandaşlar, kısa süre içerisinde mezarlığa gereken saygının gösterilmesini istedi.

Haber: İHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest