kiyiya-vuran-yunusa-otopsi_7033_dhaphoto1Bodrum’da, karaya vuran yaralı yunus balığı tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Bodrum’un Göltürkbükü Mahallesi Kızılburun Mevkii Hekimköy Sitesi İncilipınar Koyu’nda bugün akşam saatlerinde karaya vuran ve ağzından kan gelen yaralı yunus balığının bir süre sonra yaşamını yitirdiği belirtildi. Site Müdürü Hulusi Aydemir tarafından bulunan ve sahil güvenlik ekiplerine haber vermesi ile olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Yaklaşık 1 metre 75 cm boyundaki yunusun ölümü ile ilgili olarak  Aydemir, “Yunus’un ölüm nedenini araştırılması için Bodrum Belediyesi ve kaymakamlığa bilgi verdik. İTÜ’den yarın uzman ekip gelip yunus balığını yerinde inceleyecek, gerekirse otopsi için İstanbul’a götürülecek” dedi.

Kıyıya vuran yunusa otopsi

Bodrum’da kıyıya vuran ve ağzından kan geldiği görülen yunusun ciğerindeki bir hastalık nedeniyle öldüğü belirlendi. Detaylı otopsi için bazı organlarının inceleneceği belirtildi.

İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler Bölümü Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı’nda görevli Yrd. Doç. Dr. Arda Tonay, yunusun kıyıya vurduğu yerde hayvana ön otopsi yaptı. Ölü yunusa 9947 numarası verildi.

Ciğerinden Hastalanmış

Organlardan bazılarını alarak otopsi için İstanbul’a götüreceklerini belirten Yrd. Doç. Dr. Tonay, “Erkek yunusun öncelikle ciğerlerindeki bir hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiğini tespit ettik. Asıl ölüm nedeni İstanbul’daki otopsiden sonra belli olacak. Ancak önemli olan, bu tür yunus ölümlerinde veya yunusların bulunması sırasında hiç zaman kaybetmeden bize bilgi verilmesi. Çünkü bu, son yıllarda sayıları hızla azalan ve popülasyonu tehlike altında olan yunusların incelenmesi ve korunması açısından çok büyük önem taşıyor” dedi.

Ölü yunusun belediye ekiplerince bulunduğu yerden kaldırılacağı belirtildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest