trafik-isiklariMuğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından sinyalize kavşaklarda yayaları sesli olarak uyaran cihazların montajı yapılıyor. Trafikte yayalar ve özellikle görme engelli vatandaşların güvenliği için düşünülmüş olan sesli yaya uyarı cihazlarının ilk etapta 80 adetinin montajı yapılacak.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Alper Kolukısa konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “40 adeti Türkçe, 40 adeti ise turistik bölgelerimizde kullanılmak üzere Türkçe-İngilizce olan Sesli Yaya Uyarı Cihazları sayesinde özellikle görme engelli vatandaşlarımız sinyalize kavşaklardaki yaya geçitlerinden geçerken güven içerisinde hareket edebilecekler.”

Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı, kavşaklardaki sinyalizasyon gruplarını gövdeden led lambalı ve daha görünür sinyal grupları ile değiştirmek için Menteşe ve Bodrum İlçelerindeki 2 kavşakta deneme amaçlı sinyalizasyon grubu kurdu.
trafik-isiklari-1Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Alper Kolukısa, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Kurulan sinyalizasyon gruplarının gövdeden led lambalı olması nedeniyle gece ve gündüz akkor lambalı sinyalizasyonlara göre daha görünür ve estetik açıdan şehre zenginlik katıyor. Gece yaya geçitlerini de aydınlatarak yayaların daha iyi görmelerini sağlıyor ve böylelikle de yaya güvenliğini artırıyor, ayrıca enerji kullanımında akkor lambalı gruplara oranla çok daha az enerji harcıyor. Sinyalizasyon grupları diğer hususlarda da testleri geçmesi halinde il genelinde uygulanacak.”

Haber: İHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest