bodto1998 yılından bu yana mevcuttaki binasını kullanan BODTO, üyelerine ve paydaşlarına daha iyi hizmet sunabilmek için hizmet binasını yenilemeye karar verdi. Bu konudaki yoğun çalışmaların ardından Bodrum Ticaret Odası tarafından Yeni Hizmet Binası İçin Bölgesel Mimari Proje Yarışması açıldı. 3 Ağustos Pazartesi günü gerçekleşen basın toplantısına, BODTO Meclis Başkanı İlhan Ersan, Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, TMMOB Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Erdoğan, BODTO Yönetim Kurulu üyeleri ile basın mensupları katıldı.

Mahmut Serdar Kocadon açılış konuşması sırasında hizmet binası için Bodrum mimarisini de yansıtan, çevreyle uyumlu bir yapı düşündüklerini dile getirerek artan üye sayısına dikkat çekti. “Bodrum çok hızlı bir değişim gösterdi, bu doğrultuda bizim de üye sayımız giderek arttı. 1977’de 30 üyesi olan Odamız günümüzde neredeyse 6000 üyeye sahip. Daha iyi hizmet için binamızın yenilenmesine ihtiyaç vardı. Bu konuda Yönetim Kurulu olarak yaptığımız çalışma sonucunda Bodrum Belediyesine ait bir arazi talebimiz üzerine 25 yıllığına Odamıza tahsis edildi. Buradan Belediye Başkanımıza ve meclis üyelerine teşekkür ediyoruz. Bugünkü mevcut binamızı yapan dönemin Başkanları Ata Aya ve Veysel Oktay’a da teşekkürlerimizi sunuyoruz. Nasıl bir bina istiyoruz diye tartışırken, bunu bir yarışma ve Mimarlar Odası desteği ile yapmaya karar verdik. 3 aylık çalışma sonucunda bugün yarışma sürecimiz başlıyor. Tüm emeği geçenlere teşekkür ederken, Bodrum’a güzel bir eser bırakmak için tüm mimarları da yarışmaya katılmaya davet ediyoruz.” dedi.

Yarışma için son proje teslim tarihi ise 05 Ekim 2015 Pazartesi günü saat 17.00’dir. Jüri değerlendirmesi ise 12 Ekim’de son bulacak ve bir kolokyum düzenlenecektir.

Yarışma sonunda jüri tarafından yapılacak değerlendirme sonucunda 1.’ye 20.000 TL, 2.’ye 15.000 TL, 3.’ye 10.000 TL ve 3 adet Mansiyon 5.000 TL ödül verilecektir.

TMOBB Mimarlar Odası Bodrum Temsilcisi Hamdi Erdoğan toplantıda yaptığı konuşmada mimari proje yarışmalarının mimari kaliteyi, rekabet ortamını arttıran, nitelikli çevreler oluşturan, akılcı ve ekonomik çözümler getiren doğru süreçler olduğu söyledi. Bu tarz bir yarışmanın örnek olması gerektiğini belirten Hamdi Erdoğan “Bu yarışma Bodrum için bir ilk olacak.”. Bodrum’un Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne bağlanmasının ardından yeni yapılanmalar için mimari proje yarışmaları düzenlenmesi çok önemli, tüm kurumları bu tarz yarışmalar için davet ediyoruz.” dedi.

Basın toplantısının kapanış konuşmasını yapan BODTO Meclis Başkanı İlhan Ersan, Akredite bir Oda olarak yüksek standartlı bir binanın BODTO’ya yakışacağını vurguladı. Ardından BODTO ve Mimarlar Odası taraflarının yarışma protokolünü imzalaması ile toplantı son buldu.

Yarışmaya Başvuru Koşulları

Yarışma TMMOB Mimarlar Odası Muğla Şubesine kayıtlı mimarlara açık bölgesel, sınırlı ve tek kademelidir. Yarışmaya katılacak yarışmacıların (Ekip olarak katılanların her birinin) aşağıdaki hususları yerine getirmesi şarttır. Ekip olarak katılanların, idare ile ilişkilerin yürütülmesi ile sınırlı olmak üzere, ekipten birini ekip temsilcisi ( Muğla Şubeye kayıtlı) olarak belirtmesi gerekir. Yarışmaya ekip olarak katılan ortakların her biri idareye karşı müşterek ve müteselsilden sorumludur.

  • TMMOB Mimarlar Odası üyesi olmak ve meslekten men cezalısı durumunda olmamak,
  • Jüri üyelerini ve raportörleri belirleyen ve atayanlar arasında olmamak,
  • Jüri üyeleri (asli, yedek) ve raportörlerle, bunların 1. Dereceden akrabaları, ortakları, yardımcıları ve çalışanları arasında olmamak,
  • Jüri çalışmalarının herhangi bir bölümüne katılmamak,
  • Şartname alıp, isim ve adreslerini yarışma raportörlüğüne kaydettirmek. Ekip olarak katılanlardan bir kişinin bu şartı yerine getirmesi yeterlidir.
  • Yarışmacıların TMMOB Mimarlar Odasına kayıtlı olmaları, şartnameyi alarak adres bırakmış olmaları zorunludur. Yarışmacılar, “Bodrum Ticaret Odası Kıbrıs Şehitleri Cad. Yokuşbaşı Mah. No:30 Bodrum Muğla” adresine başvurarak şartnameyi temin edebilecekleri gibi www.bodto.org.tr web adreslerinden de şartnameye ulaşabileceklerdir. Şartname bedeli 250TL’dir. Yarışmacılar bu tutarı, BODTO’nun Garanti Bankası Bodrum Şubesi IBAN NO, TR27 0006 2000 3090 0006 2991 04 nolu hesabına yatırdıklarına ilişkin belgeyi kimlik zarfı içine koyacaklardır.

Yarışma ve detayları hakkında bilgi edinmek isteyen kişi ve firmalar, BODTO’dan bilgi alabilirler.

Yarışma hakkında sorularınız ve Yarışma şartnamesine ulaşmak için:

Nigar Başkaya-Bodrum Ticaret Odası

Kıbrıs Şehitleri Cad. Yokuşbaşı Mah. No:30 Bodrum-Muğla

T:(252) 3161412

F:(252) 3131694

www.bodto.org.tr

bodtoyarisma@gmail.com

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest