yeni-gocek-tuneli-(4)Muğla’nın turizm cenneti Fethiye ile Dalaman’ı birbirine bağlayacak olan 964 metrelik Göcek Tüneli’nin yapımı tamamlandı. Elektrik, merkezi kumanda ve anons sistemleri kontrol edilen tünel hizmete girdiğinde Antalya’dan Muğla yönüne giden araçlara hizmet verecek.

Tinsa İnşaat ve Sanayi Limited Şirketi tarafından 25 yıllığına yap-işlet-devret modeli ile 13 milyon dolar harcanarak yapılan Göcek Tüneli, 2006 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldı. 13 hükümet ve 8 başbakan eskiterek 17 yılda tamamlanabilen Muğla ile Antalya’yı birbirine bağlayan 12 metre genişliğinde ve 7.40 metre yüksekliğindeki 950 metrelik tünel, kamuoyunda sık sık Türkiye’nin tek paralı tüneli olma yeni-gocek-tuneli-(2)özelliğiyle gündeme geldi. 9 yıldan bu yana özel sektör tarafından işletilen gidiş-geliş olarak kullanılan tünelde trafiğin daha rahatlaması için yanına çevreyoluyla birlikte ikizinin yapılması amacıyla 9 Temmuz 2013 tarihinde düğmeye basıldı. Yapımını, Karayolları 13′üncü Bölge Müdürlüğü üstlendi. 868 metre tüp uzunluğuna sahip, toplamda 964 metre uzunluğundaki tünele şu ana kadar 45 milyon 500 bin lira harcandı. Toplam 49 milyon liraya mal olacak tünelin yapımı tamamlandı.

Kimin İşleteceği Merak Konusu

Yeni tünel hizmete girdiğinde sürücüler, otomobillerden 3.50, motosikletten 1.5, kamyonetten 4.5, dingilli kamyonlardan 7 ve TIR geçişlerinden ise 10 lira alınması yeni-gocek-tuneli-(1)nedeniyle ‘Deli Dumrul Tüneli’ diye nitelendirilen mevcut tünelden Antalya’dan Muğla’ya gelirken geçmek mecburiyetinde kalmayacak. Ancak Muğla’dan Antalya yönüne giden araçlar, yine eski tüneli kullanmak zorunda kalacak. Yeni yapılan tüneli kimin işleteceği ise merak konusu.

Son Kontroller Yapıldı

Karayolları 13′üncü Bölge Kontrol Şefi Esat Mahmut Kabukçu yolun tamamlandığını belirterek, “2 şerit ve 8 metre genişliğindeki yeni tünelin yüksekliği 7.56 metre. Son olarak hafta sonunda kısım kısım elektrik vererek kontrol testlerini yaptık. Merkezi kumanda ve anons sistemlerinin de son kontrolleri yapılıyor. İstendiğinde hemen trafiğe açılabilecek hale getirdik. Tüneli, şu an halihazırda hizmet veren ilk tüneli yapan firmamı işletecek yoksa diğer tünel de devlete mi devredilecek belli değil. Bunun çalışması yapılıyor. Buna bakanlığımız karar verecek” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest