erkan-yolacEvet-Hayır yarışması ile gönüllere taht kuran 1935 doğumlu ünlü sunucu Erkan Yolaç, Özel Bodrum Hastanesi’nde tedavi oldu. Ağustos sıcaklarından bunalarak kendini kötü hisseden Erkan Yolaç, Özel Bodrum Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Nejat Sönmez’e muayene oldu. Ritm bozukluğu teşhisi konulan Yolaç, tedavisi yapıldıktan ve ilaçları düzenlendikten sonra bugün taburcu edildi.

Bodrum’daki kardeşini ziyarete gelen ünlü sunucu Turgut Reis’te kaldıklarını, Bodrum’a göre daha serin olmasına rağmen yine de tüm Türkiye gibi Bodrum’un da çok sıcak olduğunu belirtti. Eşi ve çocukları Amerika’da olan Yolaç tedaviden son derece memnun kaldığını söyledi ve Özel Bodrum Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr.Nejat Sönmez’e teşekkür ederek hastaneden ayrıldı.

Uz.Dr.Nejat Sönmez ise mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak havanın kalp krizini tetiklediğini belirtti ve kalp sağlığını korumak için hayati uyarılarda bulundu:

Doğru beslenme hayati önem taşıyor…
Terleme ile çok su kaybedileceği için vücutta pıhtılaşma eğilimi artar. Bu da kalp hastalığını ya da kalp krizi riskini tetikler. Bu nedenle günde en azından 2–3 litre sıvı tüketilmesi, sıcak havalarda ağır yemeklerden mutlaka kaçınılması, kızartma ve kebap gibi yemek çeşitlerinin çok fazla tüketilmemesi gerekir.

10.00–16.00 saatleri arasında dışarı çıkılmamalı!

Sıcak havalarda vücudun sıvı dengesinin bozulması nedeniyle terleme aşırı miktarda artar. Mümkün olduğunca vücudu örten kıyafetlerin giyilmesi gerekir.’10.00–16.00 saatleri arasında dışarı çıkılmamalıdır. Aynı saatlerde denize girmek, uzun süre plajda durmak ve güneş altında kalmak çok tehlikelidir.

Özel Bodrum Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr.Nejat Sönmez kalp krizine ilişkin genel belirtiler hakkında bilgi verdi ve bu belirtiler hissedildiğinde vakit kaybetmeden tam teşekküllü bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini söyledi:

Göğüste ağrı: Çoğunlukla kalp krizinde göğüs kafesinin ortasında birkaç dakikadan uzun süren ağrı, baskı, sıkışma, huzursuzluk hissi olabilir. Ağrı genellikle dinlenmeyle geçer ve efor sırasında yine gelir. Ayrıca halsizlik, göğüste ağırlık, ölüm korkusu gibi belirtileri de olabilir.

Diğer ağrılar: Ağrı üst vücutta da ortaya çıkabilir. Örneğin çene ve dişler, iki kol, boyun ya da karında olabilir. Bazen ağrı, sıkışma, huzursuzluk hissi göğüste başlar ve sonra sol kola, çene altına ve sırta vurur.

Nefes darlığı: Güç nefes alma göğüs ağrısından önce ya da aynı anda başlayabilir. Buna karşın kalp krizi sırasında herhangi bir solunum şikâyetiniz de olmayabilir.

Terleme, bulantı: Bazen bu belirtiler de kalp krizinin tek işareti olabilir. Göğüste yanma hissi mide problemlerinden de olabilir, ama aynı zamanda bir kalp krizi belirtisinin de işaretidir. Daha önce kalp krizi geçirmiş olsanız bile belirtileriniz öncekine göre farklılık gösterebilir. Kadınlar erkeklere göre daha sessiz kalp krizi geçirirler. Bu, kalp krizinde göğüste ağrı, yanma gibi klasik belirtilerin olmadığı anlamına gelir. Bunun yerine, soğuk terleme, bulantı, zor nefes alma vardır.

 

 

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest