keskekFethiye ve Seydikemer Yörük Türkmen Derneği Anneler Günü nedeni ile keşkek günü düzenledi. Yörük Türkmen Derneği Kadın Kolları Başkanı Halime Karagöz’ün destekleriyle Bu yıl 5’incisi düzenlenen keşkek gününde annelerin kıymeti bir kez daha dile getirildi.

Çalış Yörük Çadırı’nda düzenlenen keşkek gününe katılım yoğun oldu. Konuklar delbekçi kadınların çaldığı Fethiye yöresi türküleriyle karşılandı. Keşkeklerin yenilip hoşaf suyunun içilmesinin ardından sanatçılar Ali Tunç, İsmail Uzunoğlu ve Ahmet Karagöz’ün türküleri eşliğinde bol bol oynayan anneler stres attılar. Ak Parti Fethiye İlçe Başkanı Kadir Sarıhan, kadın kolları üyeleri, Türk Kadınlar Birliği Fethiye Şube Başkanı Zeynep Tuncel ile sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katıldığı etkinlikte müzik eşliğinde pisti hiç boş bırakmayan anneler, keyifli bir gün geçirdi.
Keşkek gününe gelenlere teşekkür eden Fethiye Yörük Türkmen Derneği Kadın Kolları Başkanı Halime Karagöz, “Bu programı bize hazırlayan İsmail kardeşime çok teşekkür ediyorum. Bütün annelerin Anneler Günü kutlu olsun. En güzel günler annelerin olsun” dedi.
Fethiye Yörük Türkmen Derneği Başkanı Ramazan Kıvrak, “Kültürümüzde anne, kadın kıymetlidir. Türk tarihinde Hakan vardır, Hatun vardır. Hatunların yeri geldiğinde ülkeyi yönetme yetkisi vardır. Karı-koca ilişkisinde erkek dağdır, kadın dağın üzerinde kardır. Beyazlıktır, saflıktır, temizliktir… Bu yüzden karı-koca denir. Bütün anneler kıymetlidir. Eskiden ‘anam anam kadın anam’ derdik. Çok kıymetliydi bizim için. Bütün annelerin Anneler Günü kutlu olsun” dedi.
Seydikemer Yörük Türkmen Derneği Başkanı İsmail Uzunoğlu da, “Keşkek gününü geleneksel hale getirdik ve bugün 5’inci keşkek günümüzü kutluyoruz. Her sene önemli günlere getirdiğimiz keşkek gününü bu sene Anneler Günü’ne denk getirmek istedik. Anne yardır, candır. Dünyada bugün varız, yarın yokuz. Bu yüzden farklı görüşlerde dahi olsak herkese kucak açmalıyız. Bu tür etkinliklerde birlikteliğimiz artsın. Dernek olarak bütün kadınlarımızın Anneler Günü kutlu olsun” dedi.

Haber: İHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest