dmarin-klasik-muzikDoğuş Grubu’nun kurucu destekçiliği ve Pozitif’in sanatsal planlama ve programlamasıyla Bodrum’un büyüleyici coğrafyasında bu yıl 12.si gerçekleştirilen Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali’nde Güne Başlarken Bach konseri ile başladı.

Konserde, Türkiye’den dünyaya açılan son derece yetenekli iki yaylı çalgılar solisti Emre Engin ve Cansın Kara, Bach’ın solo viyolonsel ve keman yapıtlarından bölümler sundu. Ardından çocuklar için Finansal Okuryazarlık Eğitim Programı kapsamında profesyonel tiyatro oyuncularının yaratıcı drama yöntemi ile katkıda bulunduğu 3 Kumbara Tiyatrosu ve veliler için finansal okuryazarlık bilinci üzerine gerçekleştirilen atölyeler, hem eğlenceli hem eğitici içerikleriyle TÜRSAB Kültür Merkezi’nde yer aldı. Sahne İstanbul yönetimindeki çocuk atölyelerinin sonuncusuna Tchaikovsky…Oyun Zamanı’nda, bestecinin dünyaca ünlü masallara yazdığı eserleri dinleyen çocuklar, masalları yeniden yazıp oynadılar.

fazil-say-orotoryoSabah Konseri’nde dinleyicilerle buluşan Emre Engin ve Cansın Kara’ya, gerek oda müziği çalışmaları gerekse solistlik kariyeri ile dikkat çeken piyanist Oxana Shevchenko’nun eşlik ettiği Klasikten Modern Çağa Yolculuk konseri, gün batımını üçlüler için yazılmış üç keyifli eser ile süsledi.

Fazıl Say’ın festivaldeki ikinci konserinde başyapıtlarından Nâzım Oratoryosu’nu; Nâzım Hikmet Korosu, anlatıcı solist Genco Erkal ve solistler Serenad Bağcan, Arda Aktar, çocuk solistler İdil Bursa, Gökçe Çatakoğlu, Çetin Özen eşliğinde D-Marin Turgutreis Ana Sahne’de seslendirdi. Say, 2001 yılında bestelediği, beş farklı bölümden oluşan ve Türkiye’de çok sesli müziğin başyapıtları arasında yer alan Nâzım Oratoryosu’nu, İbrahim Yazıcı şefliğindeki Bilkent Senfoni Orkestrası ile sahneledi.

klasik-muzikTürkiye’de 14 yıldır yaşayan Masal Terapi kitabının yazarı Judith Liberman, festivale masalsı bir anlatımla dokundu. Büyükleri masalların büyülü dünyasını keşfetmeye davet eden Liberman müziğe, müzisyenlere ve bestecilere ilham veren masallarını, Tahir Ayne eşliğinde Kitchenette Turgutreis’in arka bahçesinde, Akşam Konseri’nin büyüsüne kapılmış müzikseverlere anlattı.

Doğuş Grubu’nun kurucu destekçisi olduğu, sanatsal programlama ve planlamasını Pozitif’in üstlendiği 12. Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali, 20 – 27 Ağustos tarihleri arasında Bodrum yarımadasına yayılan programıyla klasik müzikseverlerle buluşuyor.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest