marmariste-o-saldiri-gerceklestiren-askerlerden-10u-yakalandi-3-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tatil yaptığı Marmaris’teki Grand Yazıcı Turban Otel’e üç helikopterle hava destekli baskın düzenleyen, aralarında Muhsin Yazıcıoğlu’nun düşen helikopterini incelerken parça çaldığı iddiasıyla bir süre gözaltına alınan ve sonradan serbest kalan Kara Hava Astsubay Üstçavuş Aydın Özsıcak’ın da bulunduğu 10 asker, Marmaris ve İzmir’de yakalandı.

Gaziemir 3′üncü Havacılık Alayı’nda görevli Kurmay Pilot Albay Murat Dağlı, Çiğli 2′nci Ana Jet Üs Komutanlığı’nda görevli Pilot Albay Zeki Göçmen, İstanbul 4′üncü Kara Havacılık Alayı’nda görevli Kara Havacı Yarbay Davut Uçum, Kurmay Hava Yüzbaşı Ali Aktürk, Gaziemir 3′üncü Kara Havacılık Alayı’nda görevli Astsubay Üstçavuş Murat Gösterit, Astsubay Üstçavuş Ahmet Koçan, Astsubay Üstçavuş Aydın Özsıcak ve İstanbul Harp Akademileri’nde görevli Yüzbaşı Mehmet Cantaz’ın İzmir’de, Hava Kurtarma Astsubay Kıdemli Üstçavuş Yakup Özcan ve Hava Kurtarma Astsubay Kıdemli Üstçavuş Ekrem Benli’nin de Marmaris’te ormanlık alanda yakalandığı açıklandı.

marmariste-o-saldiri-gerceklestiren-askerlerden-10u-yakalandi-4-_1Ayrıca kentte darbe girişimine destek verdiği belirtilen Marmaris Aksaz Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Namık Alper, Yarbay Yücel Ekizoğlu, Pilot Üsteğmen Özden Haydar Murat ve Albay Cenk Bahadır Avcı da Muğla İl Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından sevk edildiği adliyede tutuklandı.

İzmir İl Emniyet Müdürü Marmaris’te

İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya da özel harekat ve istihbarat polislerinin yer aldığı 30 kişilik ekiple Marmaris’e geldi. Ayrıca MİT görevlileri de bölgede çalışmaya başladı. Muğla Valisi Amir Çiçek, Muğla il Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya ve İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde toplantı yaptı. Daha sonra Müdür Uzunkaya, beraberindeki ekiple Muğla’ya hareket etti. Ekiple bölgede çalışma yaptıkları öğrenilen Celal Uzunkaya’nın İzmir’e hareket edeceği belirtildi.

marmariste-o-saldiri-gerceklestiren-askerlerden-10u-yakalandi-4-4Öte yandan Muğla Valiliği de bölgede görev yapan güvenlik güçleri hakkında şu bilgiyi verdi:

“Dağlık bölgeye kaçan asker görünümündeki cuntacı hainlerin yakalanmasına yönelik Marmaris ilçemiz dağlık arazisinde Bingöl, İzmir ve Muğla Polis Özel Harekat kuvvetleri ile Bornova 2. Jandarma Komando Tugayı’ndan 3 bölük asker ve Muğla Asayiş Komando Bölüğü komandolarından oluşan geniş bir arama tarama ekibi ile bir operasyon başlatılmıştır.”

O Askerler Aranıyor

Aramalara jandarma komando, özel hareket polisi ve İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler katılıyor. Son olarak, ilçeye bugün İzmir Jandarma Komando Tugay Komutanlığı’na bağlı bir kobra tipi zırhlı araç ile yaklaşık 250 komando sevk edildi. Ekiplerin arama çalışmaları bugün Asparan Mevkii, Yeşil Belde ve Hisarönü taraflarında yoğunlaştı.

3 Hakim Tutuklandı

Bu arada Muğla’da bugün 1 kaymakam ve çeşitli rütbelerdeki 29 emniyet personeli ile İl Jandarma Komutanlığı’nda görevli 2 subay, 1 astsubay ve 1 uzman çavuş açığa alınarak kimlik ve silahlarına el konuldu. Ayrıca, gözaltına alınan 3 hakim sevk edildikleri adliyede tutuklandı, halen gözaltında bulunan 3 hakim de işlemlerin ardından adliyeye sevk edilecek.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest