marmaris-halk-egitim-merkezi-sergisi-(2)Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde Halk Eğitim Merkezi’nin 2015-2016 öğretim yılında açtığı 264 kursta, aralarında yerleşik yaşayan yabancıların da bulunduğu 4 bin 627 kursiyerin el emeği göz nuru ürünleri, yıl sonu sergisinde beğeniye sunuldu.

Marmaris Halk Eğitim Merkezi’nin 2015-2016 öğretim yılı içinde açtığı 264 kursa, aralarında yerleşik yaşayan yabancı uyrukluların da bulunduğu 4 bin 627 kursiyer katıldı; eğitimleri tamamladı. Kurslarda üretilen el emeği göz nuru eserler, Marmaris Belediye Kültür ve Sanat Evi’nde Halk Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen geleneksel yıl sonu sergisinde beğeniye sunuldu. Marmaris protokolünün tam kadro hazır bulunduğu etkinlikte ilk olarak, Atatürk ve şehitler adına bir dakika saygı duruşu ardından İstiklal Marşı okundu. Folklar ve uzakdoğu sporları ekiplerinin gösterileri sonrası sergi açıldı.

Açılan kurslarda üretilen toplam 9 bin 672 parça eserin yer aldığı sergide; hasır bilezik, ahşap boyama, ev aksesuarları, ahşap maket, giyim, çini, takı, dantel, iğne oyası, yağlı boya ve kilimlerden oluşan ürünler yer aldı. Türk Sineması ve tiyatrosunun usta oyuncusu Selma Sonat’ın yanı sıra ilçede yerleşik yaşayan İngiliz, Hollandalı, Rus, Ukraynalı ve Alman 68 kadınında yaptığı çini, yağlıboya resim ve tekstil ürünleri büyük beğeni aldı.

Marmaris Halk Eğitim Müdürü Alparslan Akalın, “2015-2016 yılında açmış olduğumu 264 kursta 4 bin 627 kursiyerimiz eğitimini tamamladı. Bu kursiyerlerimizin arasında ilçemizde yerleşik yaşayan İngiliz, Alman, Hollandalı, Rus ve Ukrayna uyruklu 68 kadın sertifikalarını aldı. Geleneksel yıl sonu sergimizde kadınlarımızın el emeği göz nuru 9672 adet eseri sergilenmektedir. Desteklerini esirgemeyen tüm kamu kurum kuruluş, oda ve belediye yetkililerine teşekkür ederim” dedi.

Çini üzerine eğitimini tamamlayan Marmaris’te 17 yıldır yerleşik yaşayan İngiliz Deborah Caroline Joon, “Türk eserlerine hayran olduğum için beş yıldır açılan çeşitli kurslara katılıyorum. Kilim dokuma, oya ile işleme ve dantel işçiliğini öğrendim. Bu yıl çini kurslarına katılarak öğrendiğim bilgilerle 13 eserim sergilendi” dedi.

Bir hafta açık olacak sergide el emeği göz nuru eserler, 20 ile 300 lira arasında satışa çıkarıldı.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest