8-kadin-40-fotograf-(1)Farklı şehirlerden gelerek Muğla’nın Marmaris ilçesinde sergi açan 8 kadın, 40 fotoğrafı ziyaretçilerle buluşturdu.

Geçen yıl 8 Mart Kadınlar Günü’nde Ankara’da TFSF Sanat Galerisi’nde açılan farklı şehirlerden 8 kadın fotoğrafçının sergisi, sırasıyla; Aydın Arkeoloji Müzesi, Kuşadası İbramaki Sanat Galerisi ve Marmaris Akademi Garaj’da sergilendi. Sergiye Bursa’dan katılan Aylin Kırgözoğlu “Kadının ikilemleri”, İzmir’den katılan Gülsev Pınar Aydın “Bir hemşirenin işini sevgi, aşk ve özveri ile yapması”, Bursa’dan katılan Havva Çiftçioğlu Önder “Anadolu’dan kadın portreler”, Aydın’dan katılan Nadire Günday “Kadının rolleri ışıkla boyama”, İstanbul’dan katılan Sema Kösoğlu Karlıova “Camın arkasındaki görüntülerle arkada kalmayıp her zaman ön planda olabilmesi”, Marmaris’ten katılan Şiir Dürüst “Gezi belgesel. Afrika Benin. Kadın her yerde ana”, İstanbul’dan katılan Zehra Soylu Çöplü “Bilinçaltının kurgusal anlatımı”, Ankara’dan katılan Zeynep Özcan ise “24 saat şiddetin devam etmesi” adlı eserleriyle Marmaris’ten sonra Bodrum, Afyon, Bursa, İstanbul, Konya ve İzmir’de sergi açacak. Marmaris’teki serginin açılış töreninde konuşan sanatçılardan Şiir Dürüst, “Biz sözcükler yerine fotoğraf makinesi kullanmayı tercih eden 8 kadın birlikte yola çıktığımız bu sergide her birimiz kendi tarzımızı yansıttık. Aynı coğrafyada değil ama aynı düzlemde buluştuk. Anlatacağımız çok şey vardı. Kimi mutluluğa, kimi acıya, kimi bilinçaltına, kimi neşeye dair. İçlerinden, adınıza kendimize yüreklerimizin yettiği kadarını seçtik. Tıpkı yaşamlarımızda yaptığımız gibi. Daha ötesini, fotoğraflar anlatsın istedik. Kadın, hayatın her alanında olduğu için 8 kadının farklı bakış açısı ile kadını yansıtan fotoğraflar ürettik” diye konuştu.

Törende Marmaris Belediye Başkan Yardımcıları Dursun Kaplan, İsmet Kamil Öner ile CHP İlçe Başkanı Acar Ünlü de sanatçılara katılım belgesi verdi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest