datcada-kurban-bayrami-(1)Muğla’nın Datça İlçesi’nde, 9 günlük kurban bayramı tatili, turizm sektörünün yüzünü güldürürken Marmaris’te ise tatilciler gündüz plajları, gece sokakları doldurdu.

Darbe girişiminin ardından kamu personeline yönelik izinlerin kaldırılması ve rezervasyon iptalleriyle sıkıntılı günler geçiren turizm sektörü, kurban bayramı tatiliyle rahat bir nefes aldı. Özellikle yerli turiste hizmet veren Datça’da, bayram süresince otel, motel ve pansiyonlardaki doluluk oranı yüzde 100′e ulaştı. Yabancı turist akını, ilçeye renk kattı. Günübirlik gezi teknesiyle geldikleri Datça’da, üzerlerindeki korsan kıyafetleriyle cadde ve sokaklarda dolaşan yabancı turistler, ilgi odağı oldu. Aralarında İngiliz ve Kuzey Avrupa ülkelerinden turistlerin çoğunlukta olduğu grubu görenler, “Datça’yı korsanlar bastı” diye espri yaptı. Kimileri roman kahramanlarını andıran turist kafilesi, hatıra fotoğrafı çektirdi.

datcada-kurban-bayrami-(2)“Can suyu oldu”

Datça Otelciler Derneği Başkanı Bülent Sancakdar, darbe girişiminin zaten zor günler geçiren turizm sektörünü olumsuz etkilediğini belirterek şöyle dedi:

“Kamu personeline izin yasağının kaldırılmasıyla birlikte tekrar hareketlenen turizm sektörü, dokuz günlük kurban bayramı tatiliyle adeta bir kez daha hayat buldu. Otellerdeki doluluk oranı yüzde 100′e ulaştı. Bu tatil turizmciye can suyu olurken, demokrasi nöbetlerinde meydanları dolduran halkımız için ise yorgunluk atma, rahatlama olanağı sağladı.”

Sonbaharda da Deniz İmkanı Var

Aşırı yoğunluğun bazı sıkıntıları da beraberinde getirdiğini ifade eden Sancakdar şöyle konuştu:

“Yatak kapasitesi, ihtiyacı karşılamaz noktasına geldi. İlçede artan nüfus nedeniyle su sıkıntısı baş gösterdi. Gönül ister ki, tatili dokuz güne sıkıştırmak yerine altı aya yayalım. Umarız gelecek yıllarda bu düşüncemiz gerçek olur. Datça sadece yaz aylarında değil ilkbahar ve sonbahar aylarında bile tatilciler için deniz, kum ve güneş imkanı sağlıyor.”

marmariste-kurban-bayrami-(2)Marmaris’te Tatilciler Gündüz Plajları, Gece Sokakları Doldurdu

Marmaris’te tatilciler gündüz plaj ve havuz başlarını, geceleri ise sokakları ve eğlence mekanlarını doldurdu.

Marmaris’te, nemle birlikte güneş altında hissedilen sıcaklık 40 dereceyi buldu. Yazlıklarında, otellerde ve pansiyonlarda tatillerini geçiren tatilciler, serinlemek için plajlara akın etti. İlçe merkezinden Turban Mevkii’nde kadar uzanan mavi bayraklı plajlar, tatilcilerin renkli görüntülerine sahne oldu. Sıcaktan bunalan tatilciler, çocuklarıyla birlikte gün boyu denizde serinleyerek oyunlar oynadı. Bazıları şemsiye altında kitap okumayı tercih ederken, kimileri ise denize çektiği şezlonglara uzanarak bronzlaşmaya çalıştı. Otel havuzları ve su parklarında plajları aratmayan kalabalıklar oluştu. Su sporlarıyla heyecan yaşayanlar, su parklarında da kaydırak, dönme dolap gibi aletlerde aileleriyle gün boyu eğlendi.

Kentte tatil yapan Mali Müşavir Elif Paçun, “Marmaris cennet. Cenneti doyasıya yaşamaya geldim. Bayram tatili dolu ve güzel geçiyor” dedi.

Gündüz sahil ve havuzlarda serinleyen tatilciler, akşam ise kendilerini sokağa attı. Saat 21.00′den itibaren Atatürk ve Kordon Caddesi yürüyüş yolu tatilcilerin akınına uğradı. Sahile kurulu büfelerde çaylar yudumlanırken çocuklar parklarda oyunlar oynadı. Yat Limanı’nda sıralı kafeterya ve restoranlarda oturarak denizden gelen esintiyle serinlemeye ve eşsiz manzarayı seyretmeye daldı.

Disko ve barlar ise gece yarısı tatilcilerle doldu. Müziğin ve çılgın eğlencelerin adresi olan Barlar Sokağı ile Uzunyalı Mevkii’ndeki eğlence mekanları da dolup taştı. Bazı tatilciler, alkol duvarını aşarak eğlencenin tadını çılgınca çıkarmaya çalıştı. Kapasitesini dolduran bazı eğlence mekanları, kapılarını kapatarak gece saat 04.00′e kadar DJ’erin hareketli müzikleri eşliğinde vatandaşlara coşkulu bir tatil yaşattı.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest