112-acil-cagri-merkezi-(3)Muğla sınırları içinde geçen Kasım ayında başlayan Acil Çağrı Merkezi’nin birleştirilme işlemleri tamamlanmış, İl Acil Çağrı Hizmetleri Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda alınan karar gereğince, tüm acil çağrı ihbarları 112 Acil Çağrı Merkezi’nde toplanmaya başlamıştı.

Muğla Valiliği tarafından Acil Çağrı Merkezi’nin 2016 yılı ilk 3 aylık durum ve faaliyetleri ile ilgili yazılı açıklama yapılmıştır. Açıklama şöyle:

“Bilindiği üzere ilimizde acil çağrı numara ve birimlerinin tek merkezde toplanması amacıyla kurulan AÇM 10 Kasım 2015 ve 11 Şubat 2016 tarihleri arasında kurumların çağrı birimlerini bünyesine katarak faaliyete geçmiştir.

Tüm kurumların Acil Çağrı Merkezimize entegrasyonu sağlanmış olup, İl Emniyet Müdürlüğünün İçişleri Bakanlığımızın yaptığı bir çalışma tamamlanıncaya kadar 155 no.lu hat AÇM’ye yönlendirilmemiş, ancak 112 üzerinden gelecek ihbarları almak ve diğer kurumlarla koordinasyonu sağlamak üzere Emniyet personelinin AÇM bünyesinde de 24 saat hizmet vermesi sağlanmıştır.

Sevindirici bir husus olarak Muğla il genelinde acil çağrı birimlerine yapılan gereksiz aramaların % 93 gibi bir orandan % 60 civarına inmiş olmasıdır. Gereksiz çağrıların azalması demek, vatandaşımızın ihtiyaç duyduğu yardımı daha hızlı ve kaliteli alması demektir. Ancak tüm uyarılara rağmen Acil Çağrı Merkezini gereksiz ve kötü amaçlı arayan 21 Vatandaşımız hakkında adli makamlara gerek adli gerekse de idari işlemlerin tesisi için müracaatta bulunulmuştur.

Acil Çağrı Merkezine 01 Ocak-31 Mart 2016 tarihleri arasında 251.383 adet çağrı gelmiştir. Bu çağrıların 47599 adedi Sağlık, 9767 adedi Jandarma, 3855 adedi itfaiye, 3092 adedi orman ve milli park , 1142 adedi Sahil Güvenlik , 688 adedi Emniyet, 76 adedi AFAD kurumlarına yönlendirilmiştir. 194 adedi danışma amaçlı arama ile birlikte toplam 66413 çağrıya yanıt verilmiştir.  Mart ayı sonu itibarı ile ortalama 3500 adet acil yardım araması yapılmaktadır.

Acil yardım taleplerinin 08.00-01.00 saatleri arasında yoğun olduğu, saat aralığı olarak 10.00-11.00 ile 14.00-21.00 arasında diğer saatlere göre bir yoğunluk olduğu gözlemlenmiştir.

Söz konusu üç aylık periyodda, tüm birimlerin acil yardım talebinin vakaya dönüşmesine ilişkin ortalama görüşme süresinin Sağlık 51 Saniye, İtfaiye ve Orman birimlerinin 52 saniye, güvenlik birimlerimizin 1 dakika 10 saniye, AFAD biriminin 1 dakika 27 saniye olduğu görülmektedir.

Özellikle hemşehrilerimizin son dönemde, birden fazla kurumun müdahalesi gereken vakalara kurumların aynı anda müdahalesini gördüklerini ve memnuniyetlerini dile getirmeleri, yapılan çalışmaların amacına ulaşmakta olduğunun bariz bir göstergesidir.

Yaklaşan yaz dönemi ve turizm hareketliliği dikkate alınarak gerekli çalışma ve tedbirler tarafımızca yapılmakta olup, vatandaşlarımızın gereksiz aramalardan kaçınmaları, özellikle cep telefonlarında tuş kilidi kullanmaları, sabit telefonlarında hat kontrollerini yapmaları, her hangi bir vaka için 112 AÇM’yi aradıklarında ilgili tüm birimlerin vakadan haberdar olduğunu bilerek her kurumu tek tek aramalarına gerek olmadığı hususlarında hassasiyet göstermeleri verilen hizmetin kalitesi ve vatandaşımızın acil yardıma ulaşmasını sağlaması açılarından önemlidir.”

Paylaş
  • gplus
  • pinterest