mugla-acil-cagrilarMuğla sınırları içinde geçen Kasım ayında başlayan Acil Çağrı Merkezi’nin birleştirilme işlemleri tamamlandı. İl Acil Çağrı Hizmetleri Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda alınan karar gereğince, tüm acil çağrı ihbarları 112 Acil Çağrı Merkezi’nde toplanmaya başladı. Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın “158″ numaralı ihbar hattı da 112 ile birleştirilerek, deneme çalışmalarına başlandı.

Bu durumda 158 ihbar hattı da aransa çağrı 112 Acil Çağrı Merkezi’ne gelecek ve buradan ilgili birime yönlendirilecek. Sahil güvenliğin yanı sıra jandarma, sağlık, itfaiye, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), orman yangını birimleri de tek numara altında deneme çalışmaları tamamlandığında hizmet verecek. Altyapı ve kurumsal hazırlıklar sürecinde, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ve İl Emniyet Müdürlüğü de planlanan takvim çerçevesinde Acil Çağrı Merkezi’nde faaliyete geçecek. İl mülki sınırlarını kapsayacak şekilde, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının görev alanlarına giren her türlü acil çağrının karşılanması, sevk ve koordine edilmesi amacıyla kurulan Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü, vatandaşlardan gelen çağrılardan sadece gerçek olanları ilgili kurumlara yönlendirilmesi sağlanacak.

Valilik tarafından ilgili açıklama yapılıncaya kadar, vatandaşların kurumlara ait mevcut acil çağrı numaralarını aramaya devam etmeleri gerektiği belirtildi.

Yapılan çalışmaları Marmaris Sahil Güvenlik Komutanı Albay Mete Çağlar, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Kamil Karakaya ve Sahil Güvenlik Komutanlığı personeli de yakından takip etti.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest