mehmet-kapcak-sergiOasis Nurol Sanat Galerisi’ne  “Adını Siz Koyun’’ Resim Sergisi ile Mehmet Kapçak konuk oluyor. Mehmet Kapçak’ın  katılımı ile gerçekleşecek sergi kokteyli, 27 Eylül  2017 Çarşamba  günü saat 18:00’de açılacak ve 14 Ekim 2017 tarihine kadar, pazartesi hariç her gün 12.00 – 20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Mehmet Kapçak  ( 1947 Mazıdağı, Mardin), Ressam ve Sanat Eğitimcisi

İlköğrenimini Mazıdağı Merkez İlkokulu’nda tamamladı. İlköğreniminin ardından girdiği aşamalı üç sınav sonucunda altı yıllık Dicle İlköğretmen Okulu’nda yatılı okumaya hak kazandı. Resim öğretmenleri Tevfik Karakaya ile Necati Özbay’ın öğrencisi oldu. Sanat eğitimcileri Selahattin Hüsnü Taran ve Hamdi Dicle’nin öğrencisi oldu.

1970 yılında öğretmen olarak bu okuldan mezun olan Kapçak, şimdiki adıyla Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi olan dönemin İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nün yetenek sınavını kazanarak üç yıl boyunca resim eğitimi gördü. Resim Bölümünü Prof. Ramiz Aydın, Prof. Tevfik Karakaya, Prof.İsmail Avcı ve Prof. Süleyman Saim Tekcan’ın atölyelerinde bölüm birincisi olarak bitiren sanatçı, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi’nde lisans tamamladı.

1974 yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı dönemin ortaokul ve liselerinde sanat eğitimciliğinin yanı sıra; müdür yardımcılığı, müdürlük ve ilçe milli eğitim müdürlüğü ile özel okullarda genel müdürlük görevlerinde bulundu.

1977 yılında Mazıdağı Hükümet Konağı bahçesindeki Atatürk Anıtı’nın tasarımını dönemin kaymakamı Refik Ali Uçarcı ile birlikte yaptı.

1972 yılından 1980 yılına kadar sanat eğitimciliğinin yanı sıra TRT ve Hürriyet Haber Ajansı (Hha) muhabirliği görevinde de bulunan sanatçı, sekiz yıl boyunca Diyarbakır Güzel Sanatlar Galerisi Seçici Kurulu’nda görev aldı.

TBMM Mustafa Necati Kültür Evi başta olmak üzere sergi açtığı her sanat galerisinin koleksiyonları ile özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest