darbeci-11-asker-koylulerin-ihbariyla-yakalandi-5Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele saldırdıktan sonra kaçan askerlerden 9′u dün gece gerçekleştirilen ilk operasyonda yakalandı. 9 askerin verdiği bilgiler doğrultusunda hareket eden güvenlik güçleri zırhlı araçların üzerindeki termal kameralardan Şirinköy yakınındaki ağaçlık alanda iki kişinin varlığı tespit edildi. Güvenlik güçleri bu yöne kaydırıldı. Jandarma komando birlikleri ve özel harekat timlerinin havaya ateş açması sonucu ağaçtan inen Yüzbaşı Muammer Gözübüyük yere yatarak teslim oldu. Yüzbaşı Mustafa Serdar Özay ise ağacın üzerinde gizlenmeye çalışırken görüldü. O da “Teslim ol” çağrısı üzerine yere yattı ve gözaltına alındı.

Amaçları Yüzerek Yunanistan’a Kaçmaktı

Darbeci 11 askerin emniyetteki ifadeleri de ortaya çıkmaya başladı. Darbeci askerlerin hedeflerinin ise yüzerek Yunan adalarına kaçmak olduğu ifadelerinden ortaya çıktı. Darbeci askerlerin emniyette, “Amacımız denizden yüzerek Yunanistan’a geçmekti. Bölgeyi bilmediğimiz için bu konuda başarılı olamadık. Özellikle gündüzleri saklanıp, geceleri yürüyorduk. Günler geçmeye başlayınca su ve yiyecek ihtiyacımızı karşılayamaz hale geldik. Her gün gruplar halinde boş evlere girip, bulduğumuz yiyecekleri çalıyorduk. Tarlalardan topladığımız karpuz ve mısırlar birkaç günlük yiyecek ihtiyacımızı karşılıyordu. Teslim olmayı hiç düşünmedik. Kaçabildiğimiz kadar kaçacaktık” yönünde ifade verdiği öğrenildi.

-marmariste-otele-saldiran-firari-askerler-icin-ozel-kuvvetlerden-tim-geldi-1Boş Evlerde Saklanıp, Şeker Yemişler

Marmaris’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı otele saldırdıktan sonra kaçan 12 askerden 11′inin yakalanmasından sonra kaçışlarına yönelik ayrıntılar da ortaya çıkmaya başladı. Darbeci askerlerin, kaçışları ve yer değiştirmeyi hava karardıktan sonra yaptıkları, gündüzleri ise boş evler ile saklanmaya uygun alanlarda gizlendikleri belirlendi. Zaman zaman ormanlık alandan çıkan darbeci askerlerin, sebze-meyve ekili tarlalardan kendilerine yiyecek sağladıklarını, dere kenarlarında su ihtiyaçlarını karşıladıklarını anlattıkları öğrenildi.

Bunun yanı sıra gözaltındaki askerlerin ilk ifadelerinden vücutlarının enerji ihtiyacı için de evlerden gizlice aldıkları kesme şeker yedikleri öğrenildi. Darbeci askerlerin ağaçlardan topladıkları erik, kayısı, olgunlaşmamış portakal ve mandalinanın yanı sıra çiğ mısır yedikleri de ifade edildi.

Üç Ayrı Grup Vardı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik darbe teşebbüsünün yapıldığı gece, üç ayrı grubunun hazırlandığı saptandı. SAT komandolarını Tümgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş’in, MAK timlerini Çiğli Ana Jet Üs Komutanlığı’nın “paşa” lakaplı imamı Astsubay Zekeriya Kuzu’nun, Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda eğitim alan ve en son yakalanan timi ise aynı komutanlıkta tabur komutanı olan Binbaşı Şükrü Seymen’in oluşturduğu öğrenildi. Tim üyelerinin birbirlerini tanımadıkları, ancak cemaate olan bağlılıklarına göre seçildikleri de Zekeriya Kuzu’nun ifadesinde, gözler önüne serildi. Yanlarında uzun namlulu silahları bulunmayan darbeci askerlerin, etrafını yoğun bir şekilde saran askeri görmeleri üzerine çatışmaya girmedikleri de, operasyonu yöneten güvenlik birimlerince ifade edildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest