mugla-il-saglik-yatirimlariAK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan tadilatı son aşamaya gelen Menteşe Devlet Hastanesi’nde incelemelerde bulundu.

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, “Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinin Diş Hekimliği Fakültesi Menteşe ilçemizdeki Yaşam Merkezimizin üst katında öğrenci alımına başlayacak” dedi.

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, seçim çalışmaları kapsamında hastanedeki çalışmaları yerinde gördüklerini anımsatarak, “ O süreçte vatandaşımıza söz vermiştik, 15 Temmuz’da inşallah hastanemizi bitiririz şeklinde.  Ama az önce İl Sağlık Müdürümüz de açıkladı çeşitli nedenlerden dolayı hastane sonbahara doğru hizmete girecek. Hastane uzun zamandan beri özellikle Menteşe’de yaşayan hemşehrilerimizin bir isteği idi. Özellikle diğer hastanemizin biraz daha şehir merkezinin dışında olmasından kaynaklı özellikle burada yaşayan esnafımızın ve vatandaşlarımızın merkezdeki eski hastanenin faaliyete geçirilmesi yönünde talepleri vardı. Bizlerde siyasiler olarak bu talepleri sağlık bakanlığımıza iletmiştik. Sağ olsun Bağlık Bakanımızda bu konu ile ilgili bize o desteği verdi.

Geçtiğimiz günlerde de yine diğer Milletvekilimiz Mehmet Yavuz Demir ile birlikte Sağlık Bakanımızı ziyaret ettik. Orada da Muğla’mızı ilgilendiren diğer ilçelerdeki hastanelerimizle ilgili sıkıntılarımızı, dertlerimizi anlattık. Sağ olsun Sayın Bakanımızda çok destek verdi. Özellikle bu hastanenin tamamlanması ile ilgili bir ödeneğe ihtiyacımız vardı Sağlık İl Müdürümüz bize bahsetmişti. O ödenek talebimizi de yine bakanımıza ilettik. İnşallah önümüzdeki günlerde o ödeneği de çıkarttıktan sonra Menteşe 100 yataklı c sınıfı hastane hizmete girecek.

Önümüzdeki günlerde doktor sayısı arttıkça hemşire sayısı arttıkça, yeni bölümler açıldıkça da hastanemizin sınıfı inşallah artacak. Hedefimiz B sınıfı hastane.

Yine bir müjdeyi daha vermek istiyorum. Dün Sağlık İl Müdürümüz biz söyledi sağ olsun Sağlık Bakanımızı ziyaret ettiğimizde Ortaca Devlet Hastanemizin uzun zamandan beri hemşehrilerimizin beklediği bir bilgisayarlı tomografi cihazı talebi vardı. Biz bunu Sağlık Bakanımıza da iletmiştik, sağ olsun dün yazısı da geldi. İnşallah önümüzdeki günlerde Ortaca Devlet Hastanemizi bu bilgisayarlı tomografi cihazı hizmet satın alma aracılığı ile gelecek inşallah.

Tabii o bölgede Köyceğiz de Dalaman da 150 bin nüfus var. O bölgenin özellikle vatandaşlarımızın ihtiyacı olan bir şeydi, bu da hayırlı uğurlu olsun diyorum. Yine geçtiğimiz günlerde Bodrum Devlet Hastanesi ile ilgili bir spekülasyon oldu. İşte hastane yarım kalacak, atıl kalacak, öyle bir şey yok. Biliyorsunuz Ak Parti döneminde biz aldığımız her işi Allah’ın izni ile tamamladık. Hiçbir işimiz yarım kalmadı bundan sonra da yarım kalmayacak. Muğla’mız için gece gündüz çalışmaya ve koşmaya devam ediyoruz.

Sağlık Bakanımızla da görüştüğümüzde süreci takip ettiğini önümüzde ki günlerde yine Bodrum Devlet Hastanesi’nin inşaatına başlanacağını zaten kendisi de söylediler.”

Muğla’ya Diş Hekimliği Fakültesi Müjdesi

Milletvekili Gökcan, özellikle Muğla Menteşe’de yaşayan hemşehrilerine, özellikle esnafa bir müjdesi olduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

“Biliyorsunuz Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinin Diş Hekimliği Fakültesi bu akademik yılda öğrenci alımına başlayacak. Diş Hekimliği Fakültesi de Menteşe ilçemizdeki Yaşam Merkezimizin üst katında, yani alt kat yaşam merkezi 2. 3. ve 4. katlarında öğrenci alımına başlayacak. Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerimizde orada eğitim alacak. Bu özellikle burada yaşayan esnafımızın hem ticari hem sosyal anlamda şehir merkezinin hareketlenmesi açışından da oldukça önemli . İnşallah akademik yıl açılışında Muğla’ya gelecek öğrencilerimizde burada eğitimlerinin alacaklar.“

Hedefimiz, Sağlık Hizmetlerinin Muğla’da Verilmesi

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, hedeflerinin Muğla’nın her ilçesinde yaşayan vatandaşların sağlıkla ilgili tüm hizmetleri Muğla il sınırları içerisinde kendi hastanelerinde alması olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Özellikle ilimizde devlet hastanemizde kemoterapi aldıktan sonra kanser hastalarımızın alacağı radyoterapi tedavisi için hastalarımız Bodrum’daki özel bir hastaneye gidiyorlardı. Geçtiğimiz günlerde bunun da onayı çıktı. Hem uzman doktoru önümüzdeki günlerde gelecek hem de kanser hastalarımızın alacağı radyoterapi ile ilgili tedavi de Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanemiz de inşallah başlayacak. Özellikle hem kanser hastalarımızın hem maddi hem manevi hem de moral olarak başka bir şehre gitmesi ya da devlet hastanesi dışında ayrı bir özel hastaneden bu hizmeti alması ister istemez bazı sıkıntılara yol açabiliyordu. Sağ olsun Sayın Sağlık Bakanımız bu konu ile ilgili gerekli talimatı verdi. Önümüzdeki günlerde inşallah radyoterapi doktorumuz ve cihazımız Muğla’ya hayırlı uğurlu olsun diyorum.”

Hastane Sonbaharda Hizmete Girecek

İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gençer  ise konuşmasında şunları söyledi:

“Malum olduğu üzere 100 yataklı bir hastanenin açılışıyla uğraşıyoruz. Bizim 15 Temmuz derken hedefimiz 15 Temmuz’du. Kendimize hedef koyduk ancak müteahhit arkadaşlarımızın değişik nedenlerden ve bizim umduğumuzdan fazla iş çıkması nedeniyle hastanede ve tabii biliyorsunuz bu işler kendi evini de yapsan bile hadi dediğin zaman olmuyor. Değişik nedenlerden dolayı bu bir iki aylık bir sapma gösterdi. Hedefimiz 15 Temmuz’du ancak hedefimiz en geç sonbaharda hastaneyi hizmete sokmak.

Hastane ile ilgili şunu söyleyeyim: 100 yataklı Bodrum Devlet Hastanesi, Milas Devlet Hastanesi neyse bu devlet hastanesi de o şekilde olacak.  Yoğun bakımından tutun 15 uzman artı 10 pratisyen ekibinden tutun, tomografisinden tutun, acilinden tutun 100 yataklı bir hastanede ne olması gerekiyorsa burada o var. Vatandaş şunu anlasın: bu hastane diğer hastaneyi tamamlayan, diğer hastanenin bir ünitesi değil. Bağımsız bir hastane. C sınıfı bir hastane. İnşallah açıldıktan sonra, faaliyet göstermeye başladıktan sonra B sınıfına da geçeriz. Yatak sayısını arttırırız.

Bugüne kadar olmayan özellikle pet cihazı. Bizim vatandaşımız ya Yücelen’e gidiyordu yada Bodrum’a gidiyordu, İzmir’e gidiyordu. Değişik yerlere gidiyordu. İlimizin iki kontenjanı vardı. Bunlardan birisi Bodrum Acıbadem’deydi birisi Yücelen’deydi, üçüncü kontenjan olarak Eğitim Araştırma Hastanesi’ne alındı. Pet cihazı için insanlar artık bundan sonra devletin hastanesinde hizmet edilecek. Biliyorsunuz 2 tane Anjiyo Cihazı geldi bunlar en son teknoloji ile üretilen cihazlar. Onun dışında Speksiti cihazımız geliyor yine. İlk defa Muğla’da bu cihaz olacak. Bu cihaz Tomografinin gelişmiş hali, 3 boyutlu tomografi. İlimizde ilk defa oluyor. Biliyorsunuz bizim ilimizde Kemoterapi yapılabiliyor Eğitim Araştırma Hastanesi’nde.

Yoğun Bakımın Yetersiz Olduğu İddiaları

Sağlık Müdürü Gençer, kamuoyunda son zamanlarda yoğun bakım hastalarının dışarı sevk edilmesiyle ilgili yoğun bir eleştiri tarzında bize geri dönüşümler olduğunu anımsatarak, şu bilgileri paylaştı:

“Bizim şu an da yoğun bakımla ilgili tabii ki hasta talep fazla olduğu için, hasta fazla olduğunu için, yer bulunamadığı için, yani bu sırayla yatırılan bir yer olmadığı için ve yoğun bakım hastaları uzun süreli yatmak zorunda oldukları için yoğun bakım yataklarımız dolu oluyor. Yoğun bakım hastalarını ihtiyaç olan hastaların sevkini de 112’ler yapıyor. 112’lerde de bakanlıkta devrede. Türkiye’de hangi yoğun bakım yatağı boşsa bakanlık görüyor. Biz en dar çemberden başlayarak genişleyerek o hastaya uygun yoğun bakım aramaya başlıyoruz.

Ayhan İçöz hocam -Allah rahmet eylesin- geçenlerde Konya’da vefat etti. Ekrem Orhan kardeşim Antalya’da vefat etti. Şimdi dendi ki Muğla’da yoğun bakım olmadığı için Konya’ya gitti; iyide İzmir var, Denizli var, Afyon var, Isparta var, oralardaki yoğun bakımlar da doluydu. Bulabildiğimiz en yakın boş yoğun bakım yatağı Ayhan İçöz hocama uygun Konya’daydı. İşin aslı budur. Kesinlikle vatandaşlar bu konuyla ilgili olur olmaz haberlere tereddütlere düşmesinler.”

AK Parti Menteşe İlçe Başkanı Tamer Topal ise şunları ifade etti:

“Yaklaşık bir buçuk yıldır bu Menteşe Devlet Hastanesi’nin tekrar açılması ile ilgili yoğun faaliyetler devam ediyor. Burada Sayın Vekillerimiz Ankara’da gerekli çabayı fazlasıyla gösteriyorlar. Buradaki bürokratlarımızda buranın bir an önce açılması için gerekli hassasiyeti gösteriyorlar. Tabii vatandaşlarımız bir an önce açılmasını istiyor bununda biraz zaman olması gerekiyor. İhaleler yapılıyor, yeni düzenler kuruluyor bunlarında zamana ihtiyacı var. Menteşelilerden biraz daha sabır istiyoruz. Fakat ben bir başka boyutunu da anlatmak istiyorum; Muğla küçük bir şehir böyle her ne kadar ismi büyükşehir olsa da Menteşe küçük bir şehir. Burada pazar yeri, hastane Muğla’nın kırsalla şehir merkezinin kontak sağladığı bir nokta. Sosyolojik olarak baktığımızda biz Muğla içerisindeki ticareti canlandıracaksak, birincisi pazar yerini daha aktif hale getirmemiz lazım ikincisi de burada biz bilirsiniz ki köylüler de bütün ziyaretler hastane ziyaretleri perşembe gününe ayarlanır, vatandaş köyden çıkan beldelerde çıkan vatandaşlar perşembe günü şehre inerler hem pazardan alışverişini yaparlar hem şehirdeki ticarete katkı sağlarlar hem de köylerinden akrabalarında hasta varsa onları ziyaret edeler. Bunu bir komple bütün olarak düşünmek gerekiyor belediyemiz sağ olsun yollarla ilgili yanlış uygulamalar neticesinde şehir merkezindeki ticareti biraz dışarı kaydırdı. Bizim bu Sağlık Müdürlüğümüz ile beraber yaptığımız yeni hastane ile birlikte şehir merkezindeki hareket biraz artacak.”

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest