Bodrum’a gelen Kandilli Rasathanesi Kandilli Rasathanesi Ulusal Deprem İzleme Merkezi (UDİM) müdürü jeofizik mühendisi Dr. Doğan Kalafat AKUT üyelerine deprem konusunda bir konferans verdi.

Bodrum Ticaret Odası Konferans salonundaki konferansa Bodrum Milas ve Marmaris AKUT üyeleri katıldı. Yaklaşık iki saat süren konferans boyunca AKUT üyeleri deprem konusunda öğrenmek istediklerini Dr. Doğan Kalafat’a sordular.

Güney batı Anadolu bölgesi deprem konusunda çok aktif bir bölge olduğunu belirten Dr. Doğan Kalafat “Bodrum’da deprem riski her zaman var. Deprem potansiyellide yüksek bir yer bizim bu bölgede yaşayan insanlara vermek istediğimiz mesaj; bu bölgede yaşayan insanların ve toplumun depreme dayanıklı binalarda oturması ve depreme karşı bilinçli olmasını ışında başka bir şey diyemem” ifadesini kullanan Kalafat, Ege’de çok fazla deprem olduğunu belirterek  “Özellikle son yılarda çok fazla aktiviteler var. Her Bölgenin kendine has bir deprem oluş düzeni var, Bu düzen içerisinde deprem dizileri var. Deprem dizeleri ise ardı ardına gelen orta büyüklükte depremler ve artçı depremler demek bu depremler etkili oluyor, eyer evleriniz depreme dayanıksız ise yıkıma kadar veya can kaybına kadar gidecek neticeler oluşa biliyor” dedi.

Türkiye’de deprem için gerekli önlemler alınıp, alınmadığı hakkında da açıklama yapan Kalafat “büyük şehirlerin mühendislik yapılarında 1999 depreminden sonra büyük değişiklik var, iyi yönde bir değişiklik var bütün mühendislik yapılar depreme dayanıklı olarak inşa ediliyor. Beton yapısı değiştirildi ve hazır betonlar artık depreme dayanıklı olarak yapılıyor. Maalesef bireysel komutlar da bu depreme dayanıklı binalar daha geçerli değil. Zaten depremlerde en büyük korkumuz binalara güvenmememiz. Toplumun yaşadığı, ikametgah ettiği binalara güvenmemesi ondan dolayı tedirgin oluyoruz. Bu bir doğa olayı 15, 20 saniyede bitecek bir olay eyer depreme dayanıklı olan binalarda otursak bu korkuyu da yenmiş olacağız” dedi

Kalafat daha sonra AKUT üyeleri ile toplu hatıra fotoğrafı çektirdi

Paylaş
  • gplus
  • pinterest