akut-yirminci-yil-bodrum-(2)Arama Kurtarma Derneği’nin (AKUT) 20′nci kuruluş yıl dönümü Bodrum’da düzenlenen geceyle kutlandı.

Bodrum’da 8 yıl önce kurulan AKUT Bodrum Ekibi’nin ev sahipliğinde Ayana Restaurant’da düzenlenen geceye yaklaşık 200 kişi katıldı. Gecenin açılış konuşmasını yapan AKUT Bodrum Ekip Lideri Sadettin Uslu, bugüne kadar 152 operasyonda görev aldıklarını, 21 bin 500 öğrenci ve yetişkine afet bilinçlendirme semineri verdiklerini belirtti.

AKUT’un tamamen gönüllülük ve karşılıksız yardımseverlik ilkesi ile hareket ettiğini belirten AKUT Başkanı Nasuh Mahruki de, dünya çapında tanınan bir dernek olduklarını söyledi.

BM Tarafından Akredite

AKUT’un Birleşmiş Milletler tarafından akredite edilmiş Türkiye’nin ilk kurtarma takımı, bu alanda dünyadaki 7′nci sivil toplum kuruluşu olduğunu vurgulayan Mahruki şöyle konuştu:

akut-yirminci-yil-bodrum-(1)“Yurt içi ve yurt dışında katıldığımız arama kurtarma görevlerinde hem Türk Milleti’ni, hem de Birleşmiş Milletler’i temsil ederek hareket ediyoruz. Yurt dışında katıldığımız operasyonların kamu diplomasisi ve insani diplomasi anlamında çok önemli bir yeri var. Çünkü uluslararası ilişkiler sadece devletlerin resmi ilişkileri üzerinden yürümüyor, farklı alanlarda da yürüyor. Sivil toplum da bunlardan biri. Yurt dışında afete uğramış ülkelere gittiğimiz zaman en üst düzeyde takdir ediliyoruz. Bu çalışmalarımız; Türk insanının, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin özverisini, çalışkanlığını dünya meselelerine sahip çıkmasını, zorda kalana yardımcı olmasını gösteriyor ve ifade ediyor. İnsani diplomasi başarısını elde ediyor. AKUT’un katıldığı ilk yurt dışı afet görevi Atina depremiydi. Bu olaydan sonra Yunanistan Cumhurbaşkanı Kostis Stefanopulos resmi olarak AKUT’u kabul etmiş ve devlet teşekkürü sunmuştu.”

Sadece 3 Maaşlı Eleman

36 ayrı ekipleri olduğunu ve kuruluşlarından bu yana 2 bin 100′ün üzerinde arama kurtarma görevi yaptıklarını ifade eden Mahruki, şöyle devam etti:

“Bütün AKUT yapılanmasında sadece genel merkezdeki sekretaryadaki üç arkadaşımız maaşlı. Onun dışında 700′den fazlası kadın gönüllü olmak üzere 2 bin 100′ün üzerinde gönüllümüz var. Bu tabii ki muazzam bir güç. Çarpan etkisi en yüksek olan nitelikli insan gücüne para vermiyoruz. AKUT birkaç bin kişiden oluşan bir aile.”

Destekleyenlere Plaket

Konuşmaların ardından Bodrum Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Kocadon’un da aralarında olduğu, AKUT Bodrum Ekibi’ni destekleyenlere plaketleri verildi. Gecede ayrıca açık artırma ile ünlü ressam Sina Mirel’in “AKUT” temalı eserinin de bulunduğu tablolar ve el dokuması Milas halısı satıldı. Açık artırmanın Bodrum’da yapılması planlanan AKUT’un yeni operasyon merkezi için düzenlendiği bildirildi.

Gece, canlı müzik eşliğindeki eğlenceyle devam etti.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest