amiral_turgutreis_anildi-(3)Amiral Turgut Reis, ölümünün 451. yıl dönümünde Bodrum Belediyesi tarafından düzenlenen törenlerle anıldı.

Turgutreis Meydanı’nda düzenlenen ilk tören, Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ve saygı duruşunda bulunulmasının ardından Yüzbaşı Atıf Taner Çolak yönetimindeki Aksaz Deniz Üs Komutanlığı Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı’nın okunması ile son buldu.

Turgutreis Atatürk Meydanı’ndaki etkinliklere anma komitesi olarak Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Altındağ ile meclis üyeleri, Turgutreis Karakol Komutanı Jandarma Üsteğmen Ufuk Keleş, Aksaz Deniz Üs Komutanlığı Bandosu ile vatandaşlar katıldı.

Atatürk Anıtı’nın önünde gerçekleşen etkinliklerden sonra Sabancı Parkı’na geçildi. Sabancı Parkı’nda devam eden etkinliklere Bodrum Kaymakamı Dr. Mehmet Gödekmerdan, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Altındağ, meclis üyeleri; Karabağ, Bahçelievler, Turgutreis ile Akyarlar mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

amiral_turgutreis_anildi-(7)Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı Bodrum Belediyesi Meclis Üyesi Funda Akçalı yaptı. Turgut Reis’in hayat hikâyesinden bahseden Akçalı, “1485 yılında Turgutreis’in Karabağ Köyü’nde dünyaya gelen amiralin deniz tutkusu, bölgedeki Osmanlı askerleri tarafından kısa sürede fark edilip orduya alınmasıyla başlamıştır. Osmanlı ordusunda Barbaros Hayrettin’in emrinde yer almış ve birçok zafere imza atmış, Preveze Deniz Savaşı’nın kazanılmasında büyük rol oynamıştır. Barbaros Hayrettin Paşa’nın vefatından sonra Akdeniz’de onu aratmamış, Osmanlı donanmasının deniz egemenliğini sürdürmüştür. Kendisi ileri yaşına rağmen 23 Haziran 1565 yılında Malta Kuşatması’nda şehit olmuştur. Naaşı Trablusgarp’da kendisinin yaptırdığı caminin türbesinde gömülüdür.” dedi.

Törende halk ozanı Erol Özkaplan, Amiral Turgut Reis için yazmış olduğu şiirlerini okudu. Şiirlerin ardından Şef Yüzbaşı Atıf Taner Çolak’ın yönetimindeki Aksaz Deniz Üs Komutanlığı Bandosu, başta “Turgutreis Marşı” olmak üzere çeşitli marşları yorumlayarak mini bir konser verdi. Etkinliğe katılanların da eşlik ettiği mini konser sırasında ayrıca günümüz koşullarında yaşanılan sıkıntılarla ilgili kısa bir konuşma yapan Çolak, şehitlerimizi de saygıyla anarak onlara hitaben “Vatan Marşı”nı seslendirdi.

Amiral-Turgutreis-anma-konseri-(1)Amiral Turgut Reis’i anma konseri

Amiral Turgut Reis’in ölümünün 451. yılı nedeniyle Bodrum Belediyesi’nin düzenlediği anma etkinlikleri kapsamında, Aksaz Deniz Üs Komutanlığı Askeri Bandosu yüzlerce kişiye konser verdi.

Sabah düzenlenen anma törenlerinin ardından akşam saatlerinde Turgutreis Meydanı’nda gerçekleşen konseri, Bodrum Belediyesi Meclis Üyeleri Funda Akçalı ve Osman Küçükyüzbaşı’nın yanı sıra yüzlerce vatandaş izledi.Aksaz Deniz Üs Komutanlığı Askeri Bandosu tarafından verilen konserde Yüzbaşı Atıf Çolak’ın şefliğinde marşlar çalınarak birçok eser icra edildi. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü  öğrencilerinden Ebru Özeser ile Ahmet Koyun da bandonun çaldığı şarkıları yorumlayarak izleyenlere keyifli bir dinleti sundu. Konser, 10. Yıl Marşı’nın, meydanı hınca hınç dolduran vatandaşlar eşliğinde hep bir ağızdan okunmasıyla son buldu.

Amiral-Turgutreis-anma-konseri-(5)Etkinlik sonunda Bodrum Belediyesi Meclis Üyeleri Funda Akçalı ve Osman Küçükyüzbaşı, Aksaz Deniz Üs Komutanlığı Askeri Bandosu Komutanı ve ekibine sahnede sundukları çiçeklerle teşekkür etti.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest