artik-hepsi-kemer-takacak_Bodrum’da, emniyet kemerinin önemine dikkat çekmek amacıyla yapılan uygulamada, devrilme ve emniyet kemeri simülatörü ile çok düşük hızda da olsa kaza anını yaşayanların ortak söylemi “Emniyet kemeri takmak gerekli” oldu.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından, emniyet kemeri takma bilincini geliştirmek amacıyla farklı bölgelerde vatandaşlara uygulamalı eğitimler devam ediyor. Bir römork üzerine sabitlenmiş ve 360 derece dönen simülatör olan otomobille yürütülen uygulamalardan biri de Bodrum’da yapıldı. Bodrum Belediye Meydanı’ndaki trafik polisleri eşliğindeki uygulamaya Bodrumlular’ın yanı sıra yerli ve yabancı turistler yoğun ilgi gösterdi. Simülatör araca binenler “Kesinlikle emniyet kemeri takmak gerekli” diyerek bu konuda hemfikir oldu. Vatandaşlardan bazıları simülatör araç içerisindeyken gerçek bir kaza anını düşündüklerini söyledi. Simülatörün oldukça yavaş döndüğünü belirten Tolga Bayrak, “80-90 kilometre hızla giderken kaza yaptığımı düşünemiyorum. Emniyet kemeri şart diyorum” dedi. Ehliyetini kısa bir süre önce aldığını belirten Güzel Can Uygun ise “Simülatörle, kaza hissini yaşadım. Emniyet kemerim olmasaydı herhalde her yerim yara bere olurdu” dedi. Tatilci Demet Karataş ise “Araç dönerken emniyet kemerinin belli bir sınırı olduğu için orada tuttu. Uzun yolda emniyet kemeri takıyorum ama kısa yolda da takmamız gerekiyor” diye konuştu. Uygulama sırasında kemer takmadan bu deneyimi yaşamak isteyen bir kişi, şoför mahalline bindiği simülatör durduğunda kendini sağ tarafta ön yolcu koltuğunda buldu. Uygulamaya katılanlardan çığlık atanların yanı sıra cep telefonu ile araç içerisinde yaşadıklarını görüntülemeye çalışanlar da oldu.

artik-hepsi-kemer-takacak_6TEKERLEKLİ SANDALYEYE BAĞLI YAŞIYOR

Simülatörün yanından tekerlekli sandalye ile geçen Arif Lapaoğlu, 26 yıl önce geçirdiği trafik kazası sonucu tekerlekli sandalyeye bağlı yaşamını sürdürdüğünü belirtti. Lapaoğlu “Emniyet kemerini takmamıştım. Ne yazık ki şu an gördüğünüz gibi tekerlekli sandalyeye bağlı kaldım” diye konuştu.

Yabancı turistler de trafik polislerinin bilgilendirmeleri sonrasında simülatöre bindi. Bir kaza anında sürücü ve yolcuların başta kafa ve göğüs olmak üzere olası yaralanma ve ölüm riskini azaltan koruyucu bir düzenek olan emniyet kemeri kullanma bilincini artırmak amacıyla yürütülen uygulamanın, Bodrum’da 3 gün süreceği belirtildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest