atik-yag-toplama-(2)Muğla’nın Menteşe İlçe Belediyesi tarafından atık yağ toplama noktalarındaki eskiyen, deforme olan ve ömrünü tamamlayan bidonlar temizlik işleri ekipleri tarafından yenileniyor.

Yapılan yenileme çalışması ile ilgili bilgi veren CHP’li Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, ilçenin beş bölgesinde atık yağ toplama noktası oluşturduklarını ve talebe göre bu noktaların artacağını belirtti. Yenilenen 100 litre hacmindeki bidonlarda biriken yağların doğaya zarar vermesinin engelleneceğini kaydeden Başkan Gümüş, “Kışla, Ahmet Taner Kışlalı, Mehmet Ağa Kocahavuz ile Kötekli Gençlik Parkları ve TOKİ içerisinde vatandaşlarımızın kolayca ulaşabileceği noktalara yenilenerek monte edilen atık yağ varillerinde biriken yağlar, belirli periyotlarla ekiplerimizce toplanacak ve doğaya zarar vermesi engellenecek. Lavaboya dökülen atık yağların kısa zaman içerisinde boruları tıkama olasılığı olduğunu ve doğaya atılan 1 litre atık yağın 1 milyon litre temiz suyu kullanılamaz hale getirebildiğini unutmayalım. Özellikle ev hanımlarından bu konuda destek bekliyoruz” dedi.

Başkan Gümüş, 2015 yılı içerisinde toplam 42 ton bitkisel atık yağ toplandığını kaydederek, “Halkımızın bu konudaki hassasiyeti bizi mutlu ediyor. Vatandaşlarımız evlerinde biriktirdikleri atık yağları, atık yağ noktalarındaki bidonlarımıza dökebilir ya da belediyemize de getirerek çalışmaya destek olabilirler” diye konuştu.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest