Saldırıları Kınamak İçin Basın Açıklaması Yaptılar….

Muğla Barosu avukatları Bodrum Adliye Sarayı önünde bugün eylem yaptı. Adliye’nin merdivenlerinde toplanan avukatlar saldırıları alkışlarla protesto etti.

Son günlerde yaşanan saldırıları kınamak için Muğla Barosu avukatları, Bodrum Adalet Sarayı önünde basın açıklaması yaptı. Avukatlar adına açıklamayı Muğla Baro Başkanı Mustafa İlker Gürkan okudu. Açıklama şöyle;

“Sayın Basın mensupları, değerli meslektaşlarım.

Başta Bodrum, Marmaris ve Fethiye olmak üzere Muğla Barosu avukatları eylemli saldırı altındadırlar. Adliye binalarında, sokakta, telefon ve internet yolu ile yapılan sataşma ve tehditler artık fiili saldırıya dönüşmüş durumdadır.

Bodrum’ da Av. Fethi Kaya’ya, Marmaris’de Av. Aydın Toraman’ a, Fethiye’de Av. Ferah Telçelik Uzun’a, Av. Günay Öztürk’e ve son olarak yine Bodrum’ da Av. Özlem Durmuş’a, üstelik tekrarlanarak… Davaların karşı tarafı niteliğindeki yada onların yakını kimseler tarafından gerçekleştirilen saldırıları şiddetle protesto ediyoruz.

Yine Bodrum’ da Av. Erdal Turan’ın Kolluk Güçleri tarafından basit bir trafik sorunu nedeniyle darp edilmesini, tekme tokat dövülmesini, ters kelepçelenmesini üstelik bunların yol ortasında birkaç polis tarafından yapılmasını, olay sonrası mesleki taassupla davranan ilgili amirlerin tutumunu da şiddetle kınıyoruz.

Avukatlara; Sokak ortasında ve resmi üniforma altında bunlar yapılırsa, birtakım, kendini bir şey sanan kişilerin saldırıları, elbette sıraya girecektir.

Bu saldırılar, basit birer ‘darp’ yada ‘mala zarar verme’ eylemi değildir. Bu saldırılar ‘hukuka saldırı’dır.  Av. Özlem Durmuş ve diğer arkadaşlarımız görevlerinden ötürü, görevlerini layıkıyla yapmaya çalıştıkları için saldırıya uğramışlardır. Nedeni ne olursa olsun avukat arkadaşların görevlerinden ötürü ve/veya avukat kimlikleri nedeni ile kötü muamele, büro baskını, hakaret yada darp gibi saldırıya maruz kalması kabul edilemez. Hukukun gücünü kabul etmek istemeyenler, ‘gücün hukuku’nu yaratma çabasındalar. ‘Arabulucu Kurumları’, yargılamanın içine sokmak isteyenlerin ‘geleceğe ilişkin fotoğrafı’dır olanlar.

Bodrum C. Başsavcısı Sayın B. Tufan Turan başta olmak üzere olaylara duyarlılıkla yaklaşan ve yakından ilgilenen, yargı mensuplarına teşekkür ederiz. Ancak gerek bazı idari mercilerin gerekse bir kısım yargı mensuplarının olayı basit bir darp-yaralama diye algılayarak gereken özeni göstermekten ve değerlendirmeyi yapmaktan uzak durmalarını anlayamıyoruz. Bu umursamazlık; bugün avukatların faaliyetlerini beğenmeyip ‘avukatları cezalandırmak’ yolunu seçenlerin, yarın; kolluk güçlerinin uygulamalarını,  Savcıların, Yargıçların kararlarını beğenmeyip onları cezalandırmaya yönelmelerine yol açacak bir umursamazlıktır.

Benzer nitelikteki fiillerinden ötürü defalarca şüpheli konumuna gelen, örgütlü olarak hareket ettikleri ayan beyan ortada olan, fiilen büro baskınına önderlik eden, şikayette kimlik bilgileri verilmiş kimseler nasıl olur da Jandarma fezlekesinde yer almazlar?

Muğla Barosu’nun hiçbir avukatı yalnız değildir. Bir’i saldırıya uğrarsa o iş’i on avukat… On avukat saldırıya uğrarsa yüz avukat üstlenir.. Biz avukatlar hukukun araçlarıyız. Bizi yıldırabilecek güç, yeryüzünde yoktur ve hiç olamayacaktır. Hele ‘biz aşiretiz asarız, keseriz’ diyenler iyice bilmelidirler ki hukukun izin verdiği bütün ‘belaları’ başlarına yağdırırız. Zorbalığa geçit vermeyiz. Herkes haddini bilmelidir.

Değerli basın mensupları, sevgili meslektaşlarım,

Hep konuşuluyor: ‘Bağımsız ve tarafsız yargı’ diye… Bağımsız ve tarafsız yargının can damarı, ‘özgür savunma’ dır. Biliyoruz ve yaşıyoruz ki özgürlük verilmiyor.. Alınıyor…

Özgürlüğümüzü kazanmak ve savunmak için hiçbir engel tanımayacağımızı ve hiçbir şeyden yılmayacağımızı Muğla Barosu Avukatları adına kamuoyuna ilan ederim.”

Açıklamanın ardından avukatlar yaşanan saldırıları alkışlarla protesto ettiler.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest