marmariste-otel-saldirisina-katilan-askerler-ozel-secilmis-2-_Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı Marmaris’teki otele saldırdıktan sonra 2 polisi şehit ederek kaçan ve aramalar sonucu yakalanan darbeci askerlerden Gökhan Güçlü ve İlyas Yaşar’ın savcılıktaki ifadelerinin ayrıntıları belli oldu.

Darbeci askerlerden Astsubay İlyas Yaşar’ın, “Biz otele girdiğimizde içeride polisler vardı. MAK timi olduğumuz için arkadaydık. Önümüzde polisler yere yatırılarak kelepçelendi. O an bu çok garibime gitti. Daha sonra Astsubay Zekeriya Kuzu, yerde yatan polislere ‘Onu nereye sakladınız, hani bizim inimize girecektiniz? Bak biz sizin ininize girdik’ deyince biz bu operasyonun Cumhurbaşkanı’na yönelik olduğunu o zaman anladık” diye ifade verdiği ileri sürüldü.

Astsubay Gökhan Güçlü’nün ise “Helikoptere binmeden önce Binbaşı Taner Berber önemli bir terör operasyonu yapılacağını ve örgütün ele başlarından birisini alınacağını söyledi. İki yıldır biz eğitim alıyoruz. Bugüne kadar hiçbir operasyona katılmadık. Hep böyle bir anı bekliyorduk. Hiç düşünmeden operasyona katılmak için gönüllü olduk. Helikopter ile havalandığımızda Taner Binbaşı bizlere ordunun yönetime el koyduğunu ancak operasyonun değişmediğini söyledi. Biz bu operasyonun Cumhurbaşkanı’na karşı yapıldığını bilmiyorduk. Otele girdiğimizde anladık” dediği öğrenildi.

Son Firarinin Kimliği de Tespit Edildi

Marmaris’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı otele saldırdıktan sonra kaçan askerlerden son firarinin de kimliği belirlendi. Bu kişinin, Bahadır Sagun olduğu öğrenildi. Otel saldırısının üzerinden 13 gün geçtikten sonra Çetibeli bölgesinde aranan askerlerden Şükrü Seyman’ın binbaşı, İsmail Yiğit, Mustafa Serdar Özay, Muammer Gözübüyük, Ergün Şahin’in yüzbaşı, Murat Köse, Burkay Karatepe, Mehmet Demir, Enes Yılmaz’ın üsteğmen, rütbesinde olduğu tespit edildi. Muhammet Burak İpek ile adı yeni saptanan Bahadır Sagun’a yönelik araştırmanını sürdüğü açıklandı.

Çetibeli’nde arama tarama faaliyetlerine katılan, operasyon düzenleyen güvenlik güçlerinin yetkilileri de, bölgenin sık ormanlık alanla kaplı olmasının yanı sıra dikenli bir yapıya sahip olduğunu, bu nedenle de aramalarda sorun yaşandığını, bu tür arazi yapılarının gizlenme içinde uygun pozisyon yarattığı için araştırmaların yavaş ilerlediğini ifade etti.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest