komsu-adalar-ilgi-odagi_1Kurban Bayramı’nda bazı tatilcilerin tercihi Yunan adaları oldu.

Cumartesi gününden itibaren Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası’na geçmek isteyenler, Bodrum’daki bilet satış ofisleri önünde hareketlilik yaşanmasına neden oldu. İstanbul, Ankara, İzmir, gibi büyük illerin yanı sıra Almanya ve Hollanda’dan da gelen gurbetçi vatandaşlar, sabah saatlerinde günübirlik turlarla Muğla’ya komşu Yunan adalarına geçti. Yunan adalarına sefer düzenleyen firmanın yetkilileri feribot seferlerinin yüzde 80 doluluk oranlarına ulaştığını belirtti. Bodrum’da Muğla Büyükşehir Belediyesi Liman İşletmeleri Gümrük Alanı’nda sabah erken saatlerden itibaren hareketlilik yaşandı. Sabah saatlerinde Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası’na gitmek için gelen yerli ve yabancı turistlerin yoğunluğu nedeniyle zaman zaman kapı önünde kuyruk oluştu.

bodrumda-tatilcinin-tercihi-mavi-yolculuk-_1Yakın, Ulaşım Kolay, Ucuz

Kurban Bayramı tatilinin ilk gününde günübirlik olarak Yunan adalarını gezip alışveriş yapacaklarını söyleyen YDS Yat Temizlik Hizmetleri Firması’nın sahibi Ece Yeşilpınar (32) yakın, ulaşımın kolay olması ve ucuz olması nedeniyle tatil için tercih ettiklerini belirtti. Bayram tatilini Yunan adalarında değerlendiren avukat Metin Kesikçiler ve eşi Anıl Kesikçiler de, “Uzun bir bayram tatili var. Bu tatili Yunan adalarında değerlendireceğiz. Önce İstanköy’e geçiyoruz, ardından da Leros’a geçeceğiz. Bayram tatili boyunca Yunan adalarındayız. Çünkü Yunan adaları hem ucuz hem de yemekleri güzel bu nedenle tercih ediyoruz” dedi.

‘Yoğunluk Tatmin Edici’

Bodrum Feribot Acentesi Müdür Yardımcısı Özgür Meral ise  bayram yoğunluğunun tatmin edici olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Özellikle Turgutreis’te yeşil pasaport kullananların fazla olması ve yerleşenlerin de bulunması nedeniyle ek seferler koyduk. Turgutreis’ten saat 09.30 feribotunun dışında da saat 11.00′de de bir feribot ekledik. Bayramın ilk günlerinde daha yoğun olacaktır tabi ki ama dönüşlerde de aynı yoğunluğu bekliyoruz. Tatilin ilk 3 günü, cumartesi, pazar ve pazartesi, 3 günde yaklaşık 2 bin kişiyi yolcu ettik ve seferlerdeki doluluk oranları yüzde 80′e ulaştı.”

bodrumda-tatilcinin-tercihi-mavi-yolculuk-_2Bodrum’da tatilcinin tercihi mavi yolculuk

Kurban bayramı için tatil tercihlerini Bodrum’dan yana kullanan tatilciler, sabah bayramlaşmanın ardından soluğu plajlarda aldı. Çoğu tatilci, günübirlik turlarla ada ve koyları gezmeyi tercih etti. Bodrum’da otellerdeki doluluk oranının yüzde 70′leri aştığı belirtildi.

Kurban Bayramı tatili için başta İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Eskişehir gibi büyükşehirlerden Bodrum’a gelen tatilcilerin yanı sıra kente Hollanda ve Almanya’da yaşayan gurbetçilerinden akın ettiği görüldü. Turistik kente gelenler, şehir merkezindeki Kumbahçe ve Gümbet plajları doldurdu. 34 derece hava sıcaklığı ve 21 derece deniz suyu sıcaklığı nedeniyle bol bol güneşlendi, denize girdi, su sporları yaptı. Bazı turistler ise beach clup’leri tercih etti.

Saat 11.00′den itibaren ise Bodrum Limanı ve Halikarnas İskelesi’nden bindikleri tur tekneleriyle mavi yolculuğa çıkanlar; Kara Ada, Orak Adası, Akvaryum Koyu, Çatal Ada, Çavuş adasında bol bol denize girdi, tatilin tadını çıkardı.

bodrumda-tatilcinin-tercihi-mavi-yolculuk-_22Turistik tesislerde doluluk oranlarının yüzde 70′i aştığı belirtildi. Ankara’dan tatile gelen emekli jeoloji mühendisi evli ve üç çocuk babası 67 yaşındaki Can Kara, “Bu kez bayram tatili için Bodrum’u tercih ettik, pişman olmadık. Çok fazla turist olmaması bizi üzdü. Ancak bayram için yine yerli turizmde hareketlilik yaşanmaması esnaf için umut oldu. Biz de ada ve koyları içeren teken turuna çıktı buraları görülmesi gereken gerçek bir cennet” dedi. Günübirlik mavi yolculuğa çıkmayanlar ise yine Bodrum’da sahilleri doldurdu. Dünyaca ünlü Gümbet sahilinde hareketlilik yaşandı. Tatilciler, su sporları yapıp, güneşlenerek Bayram tatilini değerlendirdi.

Antalya’dan Kurban Bayramı tatili için Bodrum’a gelen İbrahim ve Ayşegül Öztürk çifti, tatillerinin çok keyifli geçtiğini söyledi. Antalya’da bir otelde aşçılık yapan İbrahim Öztürk, “Kurban bayramı tatili için Bodrum’a geldik. Gümbet’i tercih ettik, denizi ve otelleri güzel. Yerli ve yabancı turizmde en çok tercih edilen yerlerden biri. Bodrum’un tarihi yönleri de çok ön planda. Bu nedenle buraya geldik. Tatilimiz oldukça keyifli geçiyor” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest