Gündoğan Belediye Başkanı İbrahim Bilgi CHP’nin Açıklamasını değerlendirdi…

Gündoğan Belediyesi Meclis Toplantısı’nda yaşanan tartışmalar ile ilgili açıklamalar sürüyor. Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Durmuş Ali Öztürk’ün açıklamasının ardından Gündoğan Belediye Başkanı İbrahim Bilgi de değerlendirmelerde bulundu.

Meclis toplantısında yaşanan olayın oldukça üzüntü verici olduğunu ifade eden İbrahim Bilgi, toplantıda yaşananları anlattı. Bütçe görüşmeleri sırasında tartışma yaşandığını söyleyen Bilgi, ” 2011 bütçesiyle ilgili bir konu vardı, o konuyla bir basın açıklaması yapmışlar. Biz de o konuyla ilgili son derece üzüntülüyüz çünkü meclislerimizde olmaması gereken bir tartışmaydı. 2011 yılı bütçesiyle ilgili Gündoğan Belediye Meclisi’nin bir toplantı tarihi kararı vardı. O tarihte toplandık, toplantının neticesinde meclis üyesi Hülya Öztok 1 hafta daha süre istedi. Biz 1 haftalık sürenin zaten verildiğini, zamanında incelenmesi gerektiğini söyledik. Ama kendisi toplantılara yeterli ilgi ve alakayı göstermediğinden dolayı sürekli problem çıkartıyordu. Hatta 2011 bütçesini görüşürken de ‘Bu sizin bütçenizdir, MHP’nin bütçesidir’ demişti. Biz de ‘Bütçe devletin bütçesidir, partilerin bütçesi olamaz’ dedik. Bunun üzerine karşılıklı ufak bir atışma oldu. Bizim Mardin kökenli Mehmet Sincar isimli bir meclis üyemiz var. Kendisi doğu kökenli olduğundan dolayı şivede doğu kültürüyle konuşan bir ağabeyimiz. Hülya Hanım ile karşılıklı sözlü diyaloğa girdiler. Bunun neticesinde Hülya Öztok, Mehmet Sincar’a ‘Ben sizin söylediklerinizi anlamıyorum’ dedi, bir tartışma yaşandı. Hülya Öztok sonra bana dönerek, ‘Başkanım, Mehmet Bey’in söylediklerini anlamıyorum, bana tercümanlık yapar mısınız?’ dedi. Ben de kendisine ‘Bu Cumhuriyeti, bu vatanı beraber kurduk, bu topraklar hepimizin. Mehmet Sincar Türkçe konuşan bir insan, ben de kendisini çok rahat anlıyorum, size bu küçümsemenizi, aşağılamanızı yakıştıramadım. Bu toprakları beraber kurduğumuz bir insanla, aşağılar tarzda sadece şivesinden dolayı dalga geçmeniz çok doğru bir hareket değildir’ dedim. Hülya Hanım tekrar devam etti. Ben de Hülya Hanım’a ‘Bu şartlarda devam edecekseniz yazık, çünkü bu ülkenin birliğe beraberliğe ihtiyacı var. Bu tür sözler bize yakışmaz’ diyerek kınadım. Daha sonra tekrar devam edince ben de ‘Sizin bir ruhsal sıkıntınız var bence bir doktora gözükün’ dedim ve oturumu kapattım” dedi.

Hem Sosyal Demokrat Olacaksınız Hem de İnsanların Şivesiyle Dalga Geçeceksin…

Sorunun Cumhuriyet Halk Partisi’nin sorunu olduğunu vurgulayan Bilgi, “Mehmet Bey muhtemelen bir suç duyurusunda bulunacak. Süreç açısından sorun artık CHP’ nin. CHP mensuplarının kendilerinin bu işi gözden geçirmeleri lazım. Hem sosyal demokrat olacaksınız, hem de insanların şivesiyle dalga geçeceksiniz. İnsanlar her kökenden olabilir, önemli olan insanların bu vatan toprağında kardeşçe yaşamasıdır. Bodrumlular da ‘Napcez, netcez’ diye konuşur. O yüzden insanları şivelerinden dolayı küçümsememek lazım” şeklinde konuştu.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest