tubitak-4006-bilim-fuari-(3)Muğla’nın Datça İlçesi’nde, Reşadiye Kazım Yılmaz Ortaokulu tarafından düzenlenen, TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’nda, Nobel Ödüllü bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar unutulmadı. Prof. Dr. Aziz Sancar’ın bilimsel çalışmalar yaparken resmedilen bir karikatürünün yer aldığı pano, bilim fuarı anısına fotoğraf çektirmek isteyenlerin akınına uğradı.

Reşadiye Kazım Yılmaz Ortaokulu’nda gerçekleştirilen bilim fuarının açılışına, Datça Kaymakamı Vehbi Bakır, CHP’li Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, Datça İlçe Milli Eğitim Müdürü Fedai Akın, Reşadiye Kazım Yılmaz Ortaokulu Müdürü Mahmut Kayalar, öğretmenler, öğrenciler ve veliler ile davetliler katıldı. Öğrencilerin halkoyunları gösterilerinin ardından açılışı yapılan, bilim fuarı davetliler tarafından büyük bir ilgiyle izlendi. Fuarda; fen ve teknoloji alanında 32, robotik alanda dört, sosyal sorumluluk alanında üç, sosyal bilimler alanında iki, matematik alanında sekiz ve bilim teknolojileri alanında beş olmak üzere toplam 54 proje sergilendi.

Etkinlikte Nobel Ödülü sahibi bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar’ın bilimsel çalışmalar yaparken resmedilen bir karikatürünün yer aldığı pano, bilim fuarı anısına fotoğraf çektirmek isteyenlerin akınına uğradı. Nobel ödüllü bilim adamı ile temsili bir fotoğraf karesinde bile olsa aynı laboratuvarda çalışmanın mutluluğunu yaşamak isteyen minik öğrenciler, gün boyu pano önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

TÜBİTAK’IN desteği ile bu yıl ikincisi düzenlenen fuarın açılışında konuşan Reşadiye Kazım Yılmaz Ortaokulu Müdürü Mahmut Kayalar, bilim fuarlarının öğrenmeye istekli, merak eden, araştırmacı, üretken ve bilinçli bireylerin yetişmesine katkı sağlayan öğretmen metotlarından biri olduğunu söyledi. Kayalar, “Öğretmen ve öğrencilerimizin gayretli çalışmaları ile ortaya çıkan bu projelerin bilim ve teknikte yeni buluşlara kapı aralamasını temenni ederim. Bu fuarda çeşitli çalışmalarını sergileyen çocuklarımız, ileride ülke yararına olacak büyük buluşların mimarı olabilirler. Her biri birer bilim adamı olarak ülkemizi çağdaş uygarlık seviyesine ulaştırabilirler” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest