mentesede-yerel-tohum-senligi-(2)Muğla’nın Menteşe ilçesinde Kent Konseyi ve Yerel Tohum Derneği, yerel üreticilerin desteklenmesi, yerli tohum kullanımının özendirilmesi amacıyla 4′üncü Yerel Tohum Fide Şenliği düzenledi. Bodrum dahil birçok mahalleden çok sayıda çiftçi katıldı.

Menteşe Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi’nde düzenlenen 4′üncü Yerel Tohum Fide Şenliği’ne CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, CHP’li Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, CHP’li Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş; Seferihisar, Bodrum, Yerkesik, Yeşilyurt, Kafaca, Dokuzçam, Özlüce, Kozağaç ve Yaraş mahallelerinden gelen çiftçiler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Zeytinyağı tadım etkinliğinin ardından Ziraat Mühendisi Sema Köseoğlu doğal ilaç yapımı hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Üreticiler yerel tohumlarla yetiştirdiği organik ürünlerin satışını yaptı. Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, tohumdan tohuma yaşam döngüsünün bir mucize olduğunu dile getirdi. Bir tohumun yaşamın sonsuzluğunu temsil ettiğini belirten Gümüş, “Onun ürettiği meyveler, sebzeler yok olup tükense, bir tek tohum kalsa, yaşamı başlatmak için yeterli. O nedenle bizim tohumlar için yapabileceğimiz en büyük icraat, onları saklamak, korumak, paylaşmak, takas etmek, sağlıklı sular ve toprakla buluşturmak. En azından bunu yapabilirsek, geleceğimize de sahip çıkabiliriz. Biz bu şenliği çok önemsiyoruz. Köyde yaşayan vatandaşlarımızın tarımsal faaliyetlerine ve ekonomilerine katkıda bulunmak amacıyla çiftçilerimizin ürettiği organik ürünlerin satışı ve pazarlamasına da yardımcı oluyoruz. Köylü pazarı teşvik noktasında da üreticilerimizden hiçbir ücret almadan yer gösteriyoruz. Biz yöresel ürünlerimizin önemini çok iyi biliyoruz. Menteşe’de yerel tohum takasını önümüzdeki yıllarda gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Vatandaşlarımıza da yerel tohumlarımızı dağıtmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

“Yerli tohumu geleceğe taşımalıyız”

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Anadolu’nun zengin bitki çeşitliliğine sahip olduğunu belirterek Türkiye’de yerli tohumdan uzaklaşma ve insanların yeniye duyduğu merak nedeniyle yerli tohumculuğun erozyona uğradığını söyledi. Gürün, “Tohum takası bir ticari faaliyet değil, imece usulüyle karşılıklı yararlanma ve tohum paylaşmadır. Bu nedenle Muğla’da da her yıl çok daha geniş bir şekilde yapılıyor. Biz de yerli tohumumuzu üretmek ve geleceğe taşımak için çalışmalıyız” dedi.

Yerel Tohum Takas Derneği Muğla Şube Başkanı Mehmet Bal da okullarda öğrencilerle yerel tohum ekimi yaptıklarını, hazırladıkları projelerle yerel tohumların önemini öğrencilere anlattıklarını dile getirdi.

Şenlik kapsamında şef Ahmet Çetin ve İstanköy’den gelen konuk şef Kadri Memiş, Ege ile Muğla mutfağından, zeytinyağlı sebze ve et yemekleri gösterisi yaptı. Gösterinin ardından yemek yarışmasının yapıldığı şenlikte, Nurhayat Bilgin birinci, Hatice Demirtaş ikinci ve Hatice Kaba üçüncü oldu. Şenlik halk oyunları gösterisi, tohum ve fide dağıtımı ile devam etti.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest