can-candasBodrum’da, Emniyet Müdürlüğü bünyesinde 2007′de kurulan Kent Güvenlik Yönetimi Sistemi, teknolojik gelişmelerle daha da modernize edildi. 18′i hareketli, çoğu HD çekim kalitesinde 89 MOBESE kamerasının bulunduğu, ayrıca plaka tanıma sisteminin (PTS) yer aldığı merkezin tek amacı var o da Bodrum’da olası bir olumsuzluğa karşı çevreyi gözlemek.

Güvenlik Hizmetlerini Geliştirme ve Destekleme Derneği aracılığıyla Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü bünyesinde 2007′de kurulan Kent Güvenlik Yönetimi Sistemi, özellikle 2014′te revize edilerek teknolojik anlamda yeni bir donanıma kavuşturuldu. Yeni gelişmelerle modernizasyonu aralıksız süren sistem, ilçede güvenliğin sağlanmasına önemli bir araç oldu. Sistemde, 18′i hareketli ve çoğu HD çekim kalitesinde olmak üzere 89 MOBESE kamera yer alıyor. Ayrıca PTS ile araçlarda kontrol edilebiliyor.

“Gücümüze güç kattı”

Sistemle ilgili bilgi veren Bodrum İlçe Emniyet Müdürü Can Candaş, “7 gün 24 saat esasına göre çalışan bir sistem. Geriye dönük uzun süreli kayıt saklama imkanımız var. Bodrum Yarımadamızın tek girişi var. 2 ayrı yere kurulan PTS sistemi ile giren ve çıkan araçlar da kayıt altında tutuluyor. Bu sistem, ilçemizin güvenli ve huzurlu olmasında daha etkin mücadelemizde elimizi oldukça güçlü kıldı” dedi. Sistemin kurulmasında halktan güçlü bir desteğin olduğunu vurgulayan Candaş, “Güvenlik sistemi anlamında oldukça iyi bir seviyedeyiz. Hem olayların önlenmesi hem de kolluk güçlerinin delillere ve suçu işleyenlere ulaşması anlamında ciddi güç kattı. Bodrum, güvenlikli bir turizm yöresidir” dedi.

PTS’nin Faydaları

PTS sayesinde araçların kontrol altında tutulduğunu belirten Candaş, plaka bilgisi olmasa dahi aracın marka, renk ve model bilgileriyle istenilen veriye, bilgiye ulaşıldığını kaydetti. Aranması olan bir araç tespit edildiğinde sistemin uyarı da verdiğini anlatan Candaş, Bodrum Kent Güvenlik Yönetimi Sistemi’nin geliştirilmesi için çalışmaların devam ettiğini söyledi. Candaş ayrıca, 2016′dan bugüne kadar sadece bu sistem sayesinde küçük ya da büyük 100′e yakın olayın çözüldüğünü belirtti. Bir yıl gibi bir sürede Bodrum Yarımadası’nın genelinde var olan ve belirlenen bazı noktalara kurulacak kameraların da bu sisteme entegre edileceği belirtildi.

Kısa Sürede Yönlendirme

Bodrum Kent Güvenlik sistemi sayesinde şüpheli bir durum karşısında yaşanabilecek olayın önüne geçilmesi ya da yaşanılan bir olaya müdahale, sistem sayesinde kısa sürede gerçekleşiyor. Sistemin takip edildiği merkezdeki görevliler, dev ekranlardan ve bilgisayarlardan, kameralardan yansıyan görüntüleri takip ediyor. Görevliler gereken bölgeye yakın olan ekipleri ya da en erken hangi ekibin oraya ulaşacağını belirliyor. Böylelikle zamandan da kazanılmış oluyor.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest