bodrum-hali-ve-hali-atolyeleri-tanitilacak_4Bodrum CHP’li Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, yaklaşık 40 kadar halı atölyesi bulunan Etrim Mahallesi’ni ziyaret etti.

Buradaki çeşitli el dokuma halıların imalatının ve satışının yapıldığı Etrim Halıcılık Mağazası’nda incelemelerde bulunan Kocadon, işletme sahibi Engin Başol’dan bilgi aldı.

Dokuyanın adını verdikleri halıları sattıklarını belirten Başol, “Bunun dışında çok özel 200- 300 yıllık antika halılarımız var. Aileden günümüze ulaşan halılarımız var. Buraya gelen turistler el dokuması göz nuru Bodrum halılarını almadan gitmiyor. Şu an dünyada 60′ın üzerinde ülkede Bodrum halıları evlerin iş yerlerin tabanlarını duvarlarını süslüyor” dedi.

bodrum-hali-ve-hali-atolyeleri-tanitilacak_2İşletmeyi gezen Başkan Kocadon ise halıcılığı yaşatan Başol’a teşekkür ederek, “El emeğiyle yapılan dokumacılık, Bodrum’u daha da değerli kılıyor. Kültürel özelliklerimizin yaşatıldığı bu tür işletmeler Bodrum’un değerine değer katıyor. Bodrum’un asırlardan günümüze gelen halıcılığı dünyaya ün saldı. Yaklaşık 500- 600 yıllık geleneğimizi sürdürmek için halı atölyelerimizin ve Bodrum halılarımızın tanıtımını arttıracağız. İlçemize gelen turistler, bu atölyeleri görmeden gitmeyecek” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest