bodrum_halk_masallari-(4)Bodrumlu genç araştırmacı yazar Cezmi Çoban yeni kitabı “Bodrum Halk Masalları”nı okuyucularla buluşturmaya hazırlanıyor.

Birçok Bodrumlunun ve özellikle yeni nesilin hiç bilmediği Bodrum masallarını araştırarak kaleme alan genç yazar Cezmi Çoban yeni kitabı “Bodrum Halk Masalları”nı şu şekilde anlattı:

“Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin tatilini geçirmek için tercih ettiği Bodrum; sahip olduğu tarihi ve kültürel değerleri ile her daim dünya gündemde olan bir kıyı kentimizdir.

Bu kenti var eden, ona ruh ve nefes veren Bodrum halkının; yıllar önce büyüklerinden dinleyerek günümüze kadar hafızalarında yaşatarak getirdikleri masallar ilk defa bir araya getirildi ve Bodrum Masal Külliyatı oluşturularak, kamuoyunun ilgisine sunuldu.

Yaklaşık 4 yıllık bir emeğin sonucu ortaya çıkan  Bodrum Halk Masalları kitabında; Bodrum ilçe merkezi ile çevre köy ve mahallelerinden derlenen kırk bir masal metninden, otuz iki adetine yer verilmiştir.”

bodrum_halk_masallari-(3)“Masallar; belirli bir yer ve zaman bilgisinin olmadığı, iyi ile kötünün mücadelelerinin yanı sıra; hayali varlıkların da başından geçen olağanüstü olayları ele alan edebi türler içinde en ilgi uyandıran metinlerdendir.”

Bodrum’un küresel turizm etkinliklerinde adından sıklıkla söz ettiren, dünyaca bilinen ve ziyaret edilen marka bir kent özelliği taşıdığı göz önünde bulundurularak; adı geçen masal metinleri, aynı kitap içerisinde İngilizce ve Fransızca çevirileri ile birlikte verilmiş ve her masala özel çizilen illüstrasyonlar, görsel açıdan da Bodrum Masallarına yeniden hayat vermiştir. Bu da kitabın, her  yaştan ve her kesimden okur için farklı bir deneyime davet ediyor.

Bir masal kenti olan Bodrum’un, yerel değerleri arasında yer alan ve bugüne kadar fazla ön plana çıkmamış halk masallarını ve masal kahramanlarını keşfetmek isteyenler için büyük bir fırsattır Bodrum Halk Masalları kitabı…”

BODRUM HALK MASALLARI İMZA GÜNLERİ:

13 Ağustos 2016, Cumartesi: Oasis AVM., Bodrum.

24 Ağustos 2016 Çarşamba: Bodrum Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi, Turgutreis.

3-4 Eylül 2016, Cumartesi-Pazar: 2. Karaova Bağbozumu Buluşması, Mumcular.

bodrum_halk_masallari-(2)CEZMİ ÇOBAN KİMDİR?

1985 yılında dünyaya geldi. İlk ve orta öğretimini Muğla ve Bodrum’da sürdürdü. 2004 yılında kazandığı, Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü dereceyle bitirdi. Ulusal ve uluslararası sempozyumlarda Bodrum’u ele alan bildiriler sunarak; çeşitli gazete, dergi, bülten ve blog sayfalarında yöreye ait araştırma – inceleme yazıları yayınlandı.

Anadolu Üniversitesi, Açıköğretim Fakültesi Kültürel Miras ve Turizm Bölümü birinci sınıf öğrencisidir.

Bodrum Belediyesi, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nde çalışan yazar, araştırmalarını Bodrum ilçesi başta olmak üzere, Muğla il genelinde sürdürmektedir.

YAYINLAR:

KİTAPLAR

Belleklerde Yaşayan Bodrum, P  Kitap Yayıncılık ve Reklam Ajansı, İstanbul, 2012; 2. Baskı, Ağustos, 2012.

Muğla Bibliyografyası (Muğla Merkez ve İlçeleri Üzerine Bir Kaynakça Denemesi), Turgutreis Belediyesi Kültür ve Sanat Yayınları, Bodrum, 2013.

Bodrum İlçesi Ağız Sözlüğü, Çatı Kitapları, İstanbul, 2014.

Bodrum Denizcilik Tarihi Araştırmaları, P Kitap Yayıncılık ve Reklam Ajansı, İstanbul, 2015.

Altın Makas Gümüş Bıçak (1915 Doğumlu Emekli Zabıt Kâtibi Ali Özel’in Eski Bodrum Hatıraları), P Kitap Yayıncılık ve Reklam Ajansı, İstanbul, 2015.

Bodrum Halk Masalları, Karina Yayıncılık, Ankara, 2016.

YAYINA HAZIRLADIĞI VE EDİTÖRLÜK YAPTIĞI KİTAPLAR

I. Turgut Reis Türk Denizcilik Tarihi  Sempozyumu  Bildirileri, Turgutreis  Belediyesi Kültür ve Sanat Yayınları, Bodrum, 2013. (Cihan Yemişçi, Tarık Eray Çakır, F. Aysel Dıngıl, Gözde Sazak ile birlikte.)

II. Turgut Reis ve Türk Denizcilik Tarihi Uluslararası Sempozyumu Bildiriler, 3 Cilt,  Bodrum  Belediyesi  Kültür  ve  Sanat Yayınları, Bodrum, 2015. (Cihan Yemişçi, Tarık  Eray Çakır, Mustafa Gürbüz Beydiz ile birlikte.)

Paylaş
  • gplus
  • pinterest