bodrum-kent-konseyi-baskani-hamdi-topcuogluBodrum Kent Konseyi Başkanı Hamdi Topçuoğlu, önümüzdeki haziran ayına kadar görev süresi olmasına rağmen bir açıklama yaparak ani bir kararla istifa etti.

Bodrum Kent Konseyi, olağanüstü genel kurulu konseyin konferans salonunda yapıldı. Divan heyeti seçimin ardından Bodrum kent Konseyi Başkanı Hamdi Topçuoğlu göreve geldiği 2012 yılından bu yana yaptıkları çalışmaların yer aldığı bir sunum gerçekleştirdi. Sunum sonrasındaki konuşmasında Topçuoğlu, kent konseylerinin ne anlama geldiğinin tam olarak anlaşılamadığından yakınıp, görevinden istifa ettiğini açıkladı. Topçuoğlu, “Kent konseyi belediyelerin arka bahçesi değildir. Belediye başkanlarının ‘Hık deyicisi’ değildir. Ayrıca Demokles’in Kılıcı gibi belediye başkanının denetçisi de değildir” dedi.

“Okul restorasyonunu engellemek istediler”

Topçuoğlu, “İstifa etmek çok güzel bir davranış. Keşke herkes istifa yetkinliğinde bulunabilse. Sivil toplum örgütlerinde ebedi başkanlıklara karşıyım. Eğer projeniz ve ekibiniz varsa, dört yıl, hizmet etmek için inanın fazla bir süre. Bir şeyleri devredebilmemiz gerekiyor. Eleştirmek çok kolay. İyi şeyler yaptığımıza inanıyorum. Özellikle Pınarlıbelen’de restorasyonu tamamlanan okul projesinde, konsey olarak yaptığımız çalışmalara engel olunmak istendi. Bununla ilgili telefonuma gönderilen mesajları gerekirse açıklayacağım. Ama yılmadık. Biz mücadele ettik ve tarihi bir okulu tekrar eğitime kazandırdık” diye konuştu.

 ”İstifayı büyütmeye gerek yok”

Projelerinizi yürütebilmeniz için başka bileşenlere ihtiyacınız var. O bileşenlerle birlikte çalışamıyorsanız projeleriniz boşta kalır ve özellikle de kendi dışınızdaki güçlere karşı mahcup olma durumuna düşersiniz. Ya projelerinizden vazgeçersiniz ya da ortaklarınızdan. Büyükşehir Belediye Başkanımız ile inanılmaz bir uyum içinde çalışıyordum, Karaova Bağbozumu Şenliği örneğinde olduğu gibi. İstifa olayını büyütmeye gerek yok. Uyum olduğu kadar uyumsuzluk da doğal bir şeydir. Sadece ekiplerin verimli çalışabilmesi için aktörlerin birbirleri ile uyum içinde çalışması gereklidir. Bu uyum olmayabilir, olmadığı zamanda ‘Bir dakika, ben bir adım geride durayım’ demek benim için bir erdemdir. Böyle bırakabilmek herkese nasip olan bir şey değil’ dedi.

Konsey yürütme kurulunun aralarından seçeceği bir kişinin Haziran 2017′ye kadar başkanlığı sürdüreceği belirtildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest