DSİ tarafından yapımı devam eden Bodrum İçme Suyu Projesi’ nde sona yaklaşılıyor. Çalışmaların Nisan- Mayıs aylarında tamamlanarak Bodrum Yarımadası’ na su verilmesi planlanıyor.

Bodrum Yarımadası Belediyeler Birliği Başkanı ve Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun, projede sona yaklaşıldığını ifade ederek suyun önümüzdeki yaz aylarından önce akmasının planlandığını söyledi. Projede ihaleleri alan firma yetkilileriyle görüştüklerini ifade eden Tosun, “Çalışmaları yakinen takip ediyoruz. Görüşmelerimiz sonucunda aldığımız bilgiler Nisan-Mayıs ayları gibi suyun Bodrum Yarımadası’ na akacağı yönünde. Son etap Çamköy Mumcular hattının ihalesini alan firmanın proje sorumlusuyla görüştük. Onlar da inşaata başladılar. Biliyorsunuz bu proje 3 etaptan oluşan bir proje ve 3 ayrı ihaleden oluşmaktaydı. Yarımada’ yı çevreleyen isale hattı tamamlanmak üzere . İkincisi, arıtma tesisi; bunda bir takım gecikmeler var ancak yaz aylarından önce tamamlanması planlanıyor. Üçüncüsü ise, Çamköy ile yeni arıtma tesisi arasındaki bölüm; orası da yaz aylarından önce tamamlanacak” dedi.

İlk yıl birtakım sıkıntıların yaşanabileceğini vurgulayan Mehmet Tosun, “ Bu suyun evlerden akma meselesi belediyelerle de ilgili. Gelecek su, Yarımada’ ya yetecek şekilde ancak belediyelerin altyapılarını tamamlaması lazım. Biz Konacık Belediyesi olarak hazırız. Biz yazılarda yazıyoruz birlik olarak. İlk yıl belki birtakım aksaklıklar olabilir. Ancak önümüzdeki yıllarda sorunumuz ortadan kalkacak” şeklinde konuştu.

Su ile ilgili bir sıkıntı yaşanacağına inanmadığını ifade eden Başkan Tosun, “ ‘Geyik Barajı’nın suyu arıtılmaz, tehlikeli’ söylemlerine inanmıyorum. Bakın arkadaşlar ben burada kanalizasyonu arıtıyorum, neredeyse içilecek kıvama getiriyorum. Arıtma sistemleri çok gelişti. Ucuz ve kaliteli su, Bodrum Yarımadası’na gelecek” dedi.

Tankerler Ortadan Kalkacak

Proje kapsamında gelecek suyun içilebilecek kıvamda olmasının öngörüldüğünü söyleyen Mehmet Tosun, “Suyun içilecek kıvamda musluktan akması öngörülüyor. Ancak en azından şu olacak: Su tankerlerinin sokaklarda olması engellenecek. Trafik rahatlayacak. Ulaşım kaosu ortadan kalkacak.” ifadelerini kullandı.

Emeği Geçen Herkese Teşekkür Ediyorum

Bu projede emeği geçen herkese teşekkür eden Tosun, “DSİ nin projesiyle ilgili 1996 yılında kurulmuş olan birliğimizde görev yapan tüm başkanlarımıza, bir dönem önceki Bodrum  Belediye Başkanımıza şimdiki Bodrum Belediye Başkanımıza bu projeye emek veren tüm hükümetlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest