bodrumda-57-multeci-yakalandi_1Bodrum’da yasa dışı yollarla yurt dışına çıkma hazırlığındaki 57 mülteci, jandarma ekiplerince yakalandı.

Bodrum’un Turgutreis Mahallesi Kadıkalesi Ormancılar Sitesi Koyu Mevkii’nden geçen cumartesi günü yasa dışı yollarla Yunanistan’ın İstanköy Adası’na geçmeye hazırlanan Pakistan uyruklu 57 mülteci, devriye görevindeki jandarma ekiplerince fark edilerek yakalandı. Ayrıca organizatör olduğu belirlenen 1 kişi yakalandı. Olayla ilgili yine organizatör olduğu belirlenen 2 kişinin arandığı belirtildi.

Muğla İl Jandarma Komutanlığı, toplum destekli güvenlik anlayışı çerçevesinde kamu düzenin sağlanması, göçmen kaçakçılığının önlenmesi ve göçmen tacirlerinin yakalanmasına yönelik çalışmalarını azim ve kararlılıkla devam edeceği belirtildi.

egedeki-multeci-gecislerinde-endiselendiren-artis_1Ege’deki mülteci geçişlerinde endişelendiren artış

Türkiye ile AB arasındaki sığınmacılara ilişkin anlaşmadan sonra azalan umut yolculuğu, Ağustos ve Eylül aylarında yine yükselişe geçti.

İç karışıklık, savaş, ekonomik ve siyasi belirsizlikler yüzünden ülkelerini terk ederek yasa dışı yollardan Avrupa’ya geçmeye çalışan mültecilerin Ege’deki umut yolculuğu son 2 aydır yükselişe geçti. Ege Denizi’nde 2016 Eylül ayının ilk 20 gününde Türk Sahil Güvenlik birimlerinin yakaladığı kaçak göçmen sayısı 2 bin 234 kişi oldu. Avrupa Birliği ülkeleriyle Türkiye arasında, geçen 20 Mart’ta yürürlüğe giren geri kabul anlaşmasıyla, kaçak geçişlerdeki düşüş ivmesi, yine terse döndü. Muğla’nın Bodrum, İzmir’in Çeşme, Çanakkale’nin Ayvacık, Balıkesir’in Edremit ve Aydın’ın Didim ilçeleri gibi umut yolculuğunda yoğun olarak kullanılan güzergahlarda, tekrar hareketlilik başladı. Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın internet sitesinden yayınladığı istatistiklere göre; 2016 Temmuz ayı sonuna kadar Ege Denizi’nde 1000′li rakamların altına düşen yakalanan mülteci sayısı bu Ağustos’ta 1604′e, Eylül ayının 20 gününde ise 2 bin 234′e çıktı. Bu yılın başından bu yana yakalanan mülteci sayısı ise 30 bin 866′ya ulaştı.

egedeki-multeci-gecislerinde-endiselendiren-artis_23Öte yandan Ege Denizi’nde çıkılan umuda yolculukta, yılbaşından 20 Mart’a kadar olan sürede 172 kişi, geçen ağustos ayında da 1 kişi olmak üzere, toplam 173 mülteci boğularak yaşamını yitirdi. Yasadışı geçişlerle ilgili olarak 77 organizatör de yakalandı.

AYLIK GÖÇ İSTATİSTİKLERİ:

Ocak: 5 bin 506

Şubat: 8 bin 747

Mart: 8 bin 530

Nisan: 1717

Mayıs: 1109

Haziran: 538

Temmuz: 881

Ağustos: 1.604

Eylül: 2 bin 234

Toplam: 30 bin 866

 

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest