bodrum-akut-icin-yeni-operasyon-merkezi-(1)Bodrum’da, Arama Kurtarma Derneği’ne (AKUT) yeni operasyon merkezi yapılabilmesi için düzenlenen toplantıda sponsorlarla bir araya gelindi.

AKUT’un başkanı Nasuh Mahruki’nin de katılımı ile bir restoranın toplantı salonunda düzenlenen toplantıda, AKUT Bodrum Ekibi’nin faaliyetleri anlatıldı. Sponsorlarla bir araya gelinen toplantıda, 31 Mayıs 2008′de Konacık Mahallesi’nde açılışı yapılan operasyon merkezi ile faaliyete başlayan AKUT Bodrum ekibinin, yapılması planlanan yeni merkezi hakkında bilgi verildi. Ekibin mevcut merkezinin yetersiz oluşu örneklerle aktarıldı. AKUT Yönetim Kurulu Başkanı Nasuh Mahruki toplantıdaki konuşmasında, “AKUT’u büyütmek ve geliştirmek istiyoruz. Ne kadar büyütebilirsek o kadar çok alanda insanlara ulaşabiliyoruz. Daha çok ihbar alıyoruz, daha çok operasyona çıkabiliyoruz ve neticede daha çok insana dokunabiliyoruz. Hayat öyle bir noktada ki büyümezseniz küçülürsünüz, gelişmezseniz gerilersiniz. Düzenli ve sürekli bir şekilde bütün organik yapıların büyümesi ve gelişmesi gerekir. Biz de buna ayak uydurmaya çalışıyoruz. Yeni bölgelerde, olmadığımız yerlerde gelişmeye çalışıyoruz” dedi. Mahruki, AKUT’un 36 ayrı yerde ekibi bulunduğunu da belirtti.

Orman yangınına müdahale ve selde kurtarmanın da aralarında bulunduğu operasyonlara değinen AKUT Bodrum Ekibi Lideri Sadettin Uslu ise gönüllülerinin yanı sıra vatandaşları afetlere karşı bilinçlendirme eğitimlerini sürdürdüklerini söyledi. Uslu, “Amacımız başarı grafiğimizi artırmak, teknik bilgi ve donanımı en üst düzeye çıkarmak. Bu amaca hizmet ermek için önceliğimiz binamızı inşa edip, operasyon ve eğitimlerde kullanılacak araç ve teknik malzeme eksiklerini tamamlamaktır” dedi.

Yeni merkezin mevcut merkeze yakın bölgede 417 metrekarelik bir alanda inşa edilmesinin planlandığı öğrenildi. Çelikten prefabrik olarak inşa edilecek ve 282 metre kapalı alan sahip olacak binada 100 kişilik eğitim merkezi ve afet kriz merkezinin de bulunacağı belirtildi. Projenin ruhsatının alındığı ve binanın maliyetinin 325 bin lira olduğu öğrenildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest