bodrumda-ceyiz-sandigi-defilesi_Bodrum’da yaşayan moda tasarımcısı Ayşe Gedikoğlu’nun ‘Çeyiz Sandığı’ isimli defilesinde sergilenen 200 kıyafet, izleyenlerce beğenildi.

Bodrum’a 10 yıl önce yerleşen moda tasarımcısı 60 yaşındaki Ayşe Gedikoğlu’nun, kızları Çınla ve Evrim Gedikoğlu’yla hazırladığı “Çeyiz Sandığı” isimli defilesi, Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü’nde sunuldu. Yaklaşık 400 sanatseverin ilgiyle izlediği defilede; tülbent kumaşlar ve takılarla süslenen el işi dantelli kıyafetler, efe oyaları, günlük ve mevsimlik giyecekler yer aldı. 200 kıyafetin yer aldığı defileyi, kent sakini ressam, eczacı, sunucu, turizmci, butikçi, reklamcı ve ev kadını olan 15 amatör manken çocuklarıyla birlikte sundu.

Defilenin sonunda mankenlerle birlikte sahneye çıkan Gedikoğlu, “Amacımız çeyiz sandıklarının kıyılarında köşelerinde unutulmaya yüz tutan gelenek ve göreneklerimizi yaşatmak. Bu nedenle tamamı el yapımı ve her bir eserin benzeri olmayan kıyafetleri beğeniye sunduk. Amacımız kullanımları da özellikle yazlık kentlerde çok rahat ve kolay olan bu kıyafetlerin yaşatılmasını sağlamak” dedi.

Yaklaşık bir saat süren defile sonunda mankenler izleyenler tarafından ayakta alkışlandı.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest