aysegul-aslanBodrum’da, şiddet uyguladığı için evi terk eden nikahsız eşi 29 yaşındaki Ayşegül Aslan’ı dönmeye ikna edemeyince tabancayla kurşun yağdırarak öldürüp, kendisine engel olmak isteyen genç kadının patronu 36 yaşındaki Hasan Helik’i de yaralayan 43 yaşındaki Hüdaverdi Sert, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Kahramanmaraş’ta nakliyecilik yapan Hüdaverdi Sert, bir yıl önce şiddet gördüğü ve resmi nikah yapmadığı gerekçesiyle kendisini terk eden bir çocuğunun annesi, ikinci eşi Ayşegül Aslan’ın Bodrum’daki kuzeni Emine Aslan’ın yanına kaçtığını ve Göltürkbükü Mahallesi, 86 Sokak’taki bir çamaşırhanede çalıştığını öğrendi. Bunun üzerine Bodrum’a gelen Hüdaverdi Sert, dün saat 10.30 sıralarında, eşinin üç aydır çalıştığı iş yerine gitti. Sert; iddiaya göre, bahçede patronuyla oturan Emine Aslan’a, “Benimle geleceksin. Çocuklarının başına dön. Karımsın, burada kalamazsın” dedi. Hüdaverdi Sert, kendisine, “Yaptıklarını unutmadım. Bir daha yapacaksın, işkence görmekten bıktım. Buradan bir yere gitmiyorum” diye karşılık veren Emine Aslan’ı ve kendisine engel olmak isteyen ayrıldığı eşinin patronu Halil Helik’i belinden çıkardığı tabancayla kurşun yağmuruna tuttu. Aslan, başından ve göğsünden birer, karnından ise üç kurşunla, Helik ise karnı ve göğsünden yaralandı. Aslan’ı kuzeni Emine Aslan’ın gözü önünde vuran Hüdaverdi Sert, iddiaya göre, kendisine engel olmaya çalışan çamaşırhane işçisi 45 yaşındaki Ahmet Günay’a da silahını doğrultu. Ancak silah ateş almayınca kaçtı.

İhbar üzerine çamaşırhaneye gelen sağlık ekiplerinin müdahalesine rağmen, genç kadın olay yerinde yaşamını yitirdi. Ağır yaralı Helik ise ambulansla Özel Acıbadem Hastanesi’ne kaldırılıp, tedaviye alındı. Olaydan sonra bindiği 80 PR 861 plakalı otomobille Bodrum’dan kaçmaya çalışan Hüdaverdi Sert, jandarmanın takibiyle Güvercinlik Mahallesi’nde yakalandı. Gözaltına alınan Hüdaverdi Sert, jandarmadaki sorgusunda, “Namus meselesi yaptım. Onu defalarca uyardım, ‘Dön’ dedim dönmedi. Bodrum’da kötü yola düşmesinden korktum, uyardım dinlemedi, vurdum” dediği öğrenildi.

Hüdaverdi Sert, polisteki işlemlerinin ardından bugün sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Avukatından Şaşırtan Açıklama

Hüdaverdi Sert’in avukatı Mehmet Boro, adliye önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bu olayda kişi inancına göre kendisini evli olarak kabul ediyor. Bir çocuğu var ve kendi adına kayıtlı. Ağır tahrik olduğunu düşünüyor. Dini usullere göre evlenmiş ve boşanma da olmamış. Yani yapılan usule göre, evlenme usulüne göre boşanma usulü uygulanmamış. Fiili ayrılık olmuş ancak boşanma olmamış. Her insanın tahrik edilme derecesi farklıdır. Müvekkilimin, ilk gittiğinde öldürme niyeti yoktur, eşini alıp gitme niyeti vardır. Öldürme niyeti olduğuna dair herhangi bir delil yoktur. Eşinin, çocuğuna annelik yapmasını istemektedir” diye konuştu.

“Kimse feryadını duymamış”

Resmi nikah istediği için şiddet görüp, ölümle tehdit edildiğinden, Hüdaverdi Sert hakkında Kahramanmaraş’ta polise pek çok kez şikayetçi olan ve koruma altına alınmayı talep ettiği öğrenilen Aslan’ın öldürülmeden birkaç gün önce sosyal paylaşım sitesi Facebbook’taki sayfasında, “Mutluluğun resmini çizemem ama acının heykelini bile dikebilirim. Hiçbir insanın acısını küçümsemeyin çünkü gerçekleri bilmiyorsunuz” ve “Bu devirde en çok Azrail’e güveneceksin en azından niyeti belli” yazılı paylaşımlarda bulunması dikkati çekti.

“Genç yaşta hayatı karardı”

Jandarmanın ifadesine başvurduğu öldürülen Aslan’ın kuzeni Emine Aslan’ın, “Ayşegül, yeni bir hayat kurmak istiyordu. Her şeye rağmen yaşadıklarını unutmak, hayata sıfırdan başlamak tek isteğiydi ama olmadı. Ölüm Ayşegül’ü göz göre göre buldu. Bunu bekliyordu. ‘Bu adam beni yaşatmaz’ diyerek, kaçıp buralara kadar geldi. O adam Ayşegül’ü, daha önce de ‘Gel çocuklarının başına geç yoksa sonu kötü olacak’ diye tehdit etmişti. Ancak, Ayşegül’ün o adamın yanına dönmesi her gün dayak, her gün işkence demekti. Ya dayaktan ölecekti ya da bir kurşunla” dediği öğrenildi.

Öte yandan Muğla Adli Tıp Kurumu’ndaki otopsisinin tamamlanan Aslan’ın cenazesi, toprağa verilmek üzere memleketi Kahramanmaraş’ın Topçalı Köyü’ne gönderildi. Aynı olayda yaralanan Aslan’ın patronu Halil Helik’in tedavisinin ise sürdüğü bildirildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest