yangin-geceBodrum’da cumartesi  saat 11.00 sıralarında Karabağlar Mahallesi’nde başlayarak geniş bir alan yayılan orman yangını gece saat 01.00 itibari ile halen kontrol altına alınamadı.

Şiddetli Rüzgar Yangını İlerletti

Önemli ölçüde etkisi azalan yangın, rüzgarın şiddetini yeniden artırması ile hızla tepelik alanlardan Akyarlar Mahallesi’nin sahil kısmına doğru ilerledi. Alevlerin sitelerin bulunduğu alana ilerlemesi üzerine site sakinleri evlerini boşalttı. Jandarma ekipleri de anonslarla sivil vatandaşların yangın bölgesinden uzaklaşması uyarısında bulundu.

Bir sitenin bahçesine kadar ulaşan alevler evlere birkaç metre kala söndürüldü. Bu arada alevler nedeniyle inşaat malzemelerinin bulunduğu bir depo da yandı.

Trafik Kontrollü Olarak Sağlanıyor

Yangın nedeniyle Turgutreis-Ortakent Mahallesi arasındaki yolun Akyarlar Mevkii’nde trafik kontrollü olarak sağlandı. Yangın bir süre sonra da rüzgarın yön değiştirmesi ile batı yönde Turgutreis Mahallesi’ne doğru ilerledi. Geniş bir alanda etkili olan yangında gökyüzü dumanlar kaplandı.

Temizlik Başladı

Rüzgarla birlikte uçuşan küllerde dumanla birlikte vatandaşları etkiledi. Yangının etkisinin kaybettiği mevkilerde vatandaşlar ev ve iş yerleri çevresinde temizlik çalışmasına başladı.

120 Hektarlık Alanda Etkili Oldu

Akşam saat 19: 00 sıralarında ilk belirlemelere göre 120 hektarlık alanda etkili olan yangının gece itibari ile 150 hektarın geçtiği tahmin ediliyor.

Yakın Bölgede Başka Noktadan Alevler Yükseldi

Gün boyunca ekiplerin işini zorlaştıran rüzgarın yön değiştirmesi yangının kontrol altına alma çabalarını da etkiledi. Yangın rüzgarın da etkisiyle Kemer Mevkii’ne doğru ilerliyor. Yangının ulaştığı bölgenin yaklaşık 400 metre uzağında farklı bir noktada aniden alevler yükselmeye başladı.

Aspat Mevkii’nde etkili olan yangında bir evin içerisinde bulunanlar çevredeki vatandaşların yardımı ile evden çıkarıldı. Dumandan etkilen bazı vatandaşlara ambulansta müdahale edilirken bazılarının ise hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

Yangından itfaiye erleri de etkilendi. Dumandan etkilenen itfaiye erlerine sağlık ekipleri müdahale etti.

Bölgeye İtfaiye, Orman ve 112 sağlık ekiplerinin yanı sıra UMKE Muğla Ekibi ile Bodrum Ekibi’de gelerek çalışmalara destek verdi. Alevlerin bazı evlere yaklaşması nedeniyle ekipler bölgede çevre güvenliği alarak, herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması için çalışmalarını sürdürüyor.

Mahalle Sakinleri: Yangın bilinçli olarak çıkartılıyor

Yangının evlere yaklaşması üzerine bazı vatandaşların su dolu kovalar ve hortumla yangına müdahalede bulunduğu görüldü.

Mahalle sakinleri ise yangının bilinçli çıkarıldığını belirtiyor. Mahalle sakini Eyüp Cirit “Yaşadığımız yangının bilinçli çıkarıldığını düşünüyorum. Yanan alanın uzak başka bir noktada yol kenarından alevlerin yükselmeye başladığına şahit oluyoruz” dedi.

Sitesi yöneticisi Ertan Masak ise “Maalesef yine bir yangın daha yaşadık Burada daha önce de yangın çıkmıştı. Burada aynı şekilde sık sık bu durumla karşılaşıyoruz” dedi.

Yangın Gece de Devam Etti

Hava karardıktan sonra da ilerlemesini sürdüren yangın yerleşim yerlerini tehdit etti. Alevlerin ilerlediği bölgelerden vatandaşlar evlerinden dışarıya çıktı. Bazı noktalarda evlerin bahçelerine kadar ulaşan yangında ekipler ve mahalle sakinleri yoğun çaba harcadı. Geniş bir alanda etkili olan alevler gece karanlığında etrafı da aydınlattı. Yangını kontrol altına çalışmaları devam ederken, rüzgarın hızı azaldı.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest