yerli-tohum-fide-bodrum-(1)Bodrum’da, yerli tohum ve doğal yöntemlerle yetiştirilen, tarım kimyasallarının kullanılmadığı ürünlerin yer aldığı “Bodrum Yerel Üretici Pazarı”ndaki üreticiler, yaz mevsimi için yerli tohum fide dikimlerine başladı.

Bodrum Tohum Derneği tarafından ürün analizleri yapılan ve şartları yerine getirebilen üreticilerin yer aldığı pazarda tezgah açan üreticiler, yaz mevsimi ürünleri için tarla ve bahçelerindeki çalışmalarına devam etti. Bu kapsamda yerli tohumlarla yetiştirilen farklı ürünlerin fideleri dikilmeye başlandı. Bodrum kapalı pazar yerinde, yaklaşık 2 yıldır Çarşamba günleri kurulan ve doğal gıda tüketimine önem veren vatandaşların vazgeçilmezi olan yerel üretici pazarında, yazlık ürünlerin tezgahlarda yer almasına kısa bir süre kaldı.

Genetiği İle Oynanmamış Yerli Tohum Korunuyor

Mevsimi olmayan ürünlerin satışının yapılmadığı, şartları yerine getiren Bodrum’un yanı sıra Milaslı üreticilerinde yer aldığı pazarın, yerli tohumun korunmasına da katkı sağladığı belirtildi.

Yerli üretim ve doğal gıda tüketimi imkanı sunulmasını sağlamak amacıyla, tarım ilacı ve kimyasal kullanılmadan, hormonsuz ve genetiği ile oynanmamış ürünlerin yer aldığı pazardaki üreticilerden Bodrum’un Çömlekçi Mahallesi’nden Ayşin Kocabay “Bir süre sonra yaz mevsimi sebze ve meyvelerini getirmeye başlayacağız. Bahçelerimizde fideleri, yavaş yavaş dikmeye başladık. Kabak, taze fasulye gibi ürünleri Mayıs ayı sonu itibari ile pazara getirmeye başlayacağız. Haziran ile birlikte doğal ürünleri tercih eden vatandaşlar diğer mevsimlik sebze ve meyveleri de pazarımızda bulabilecek” dedi.

Milas’ın Hasanlar Mahallesi’nden gelen üretici Hüseyin Uzun ise “Şubat ayında yerli tohumlarla fide yetiştirmeye başladık. Nisan ayı sonlarında fideleri toprakla buluşturmaya başladık. Yetiştirdiğimiz ürünlerde hiçbir şekilde kimyasal ilaç, hormon yok. Bodrum Tohum Derneği de bu konuda denetim yapıyor. Vatandaşlar bu pazarla doğal gıda yeme imkanı buluyor. Artık kışlık ürünlerimiz bitmek üzere. Yaz mevsiminde pazara getireceğimiz ürünleri yetiştiriyoruz” dedi.

“Bodrum Yerel Üretici Pazarı”nda, halen doğal tarım yöntemi ile köylülerin ürettiği kışlık sebze ve meyve, kuru bakliyat, zeytin, yine içeriği doğal hazırlanmış pekmez ve reçel çeşitleri, yerli buğdaydan ekmek gibi yerel lezzetler satışa sunulmaya devam ediyor.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest