bodrumlu-cerkeslerin-toplantisi-(2)Bodrum Çerkes Kültür Derneği’nin ilk sosyal etkinliği olan tanışma yemeğinde, Bodrum’un her bölgesinde yaşayan Çerkesler bir araya geldiler. Değişik illerde folklor ekip hocalığı yapan beş genç, geleneksel dans gösterileri ve müzikleriyle herkesi büyüledi. Geceye katılan misafirlerle de mahalli düğüne eşlik ederek, danslara coşkuyla katıldılar.

Geceye katılan Çerkes Ethem’in yeğeni Güner Kuban, Çerkes Ethem ve Ailesinin gerçek öyküsünü kaleme aldığı “Bir Vatan Aşkına” adlı kitabını imzaladı.

Ayrıca; Kafkas Konseyi Vakfı eski 2. Başkanı Türkan Tezcan, Abhaz Dernekleri Federasyonu Yönetiminden Rüknet Yeşilyurt, dünyaca ünlü edebiyat ödüllü çerkes şair Özkan Mert, Bodrum Gündem Gazetesi sahibi Fatih Bozoğlu, Yazar Fikret Karataş, CHP Meclis Üyesi Osman Küçükyüzbaşıoğlu, İzmir-Ödemiş, İlkkurşun Arıkbaşı Köyünden Kemal Özdemir, İzmir Çerkes Derneği Yönetiminden Özcan Atıcıer, Kadıkale Ormancılar Sitesi Başkanı Recep Kabaş, Yalıkavak Yalıkent Sitesi Başkanı Sezai Tiyaloğlu, Turgutreis Lions Kulübü geçen dönem Başkanı Macit Sevim ve Fethiye’den gelen gençler geceye renk kattılar.

“En önemli görevimiz genç nesillere kültürümüzü aktarmak ve bilinçli nesiller yetiştirmektir.” diyen Bodrum Çerkes Kültür Dernek Başkanı İsmet Seyhan, “Ülkemiz için de zenginlik olarak gördüğümüz kültürel yapımızın değişime dönüşmeden yaşatılması, hem tüm soydaşlarımız, hem de yaşadığımız bölge halkımız için çok önemli olduğunun farkındayız. Bölgemizde yaşayan Çerkeslerin bir araya gelerek tanışmalarını sağlamak, birlikte ortak dil ve kültürlerimize sahip çıkıp yaşatılması için, sosyal-kültürel çalışmalar yaparak, önce kendimizin yaşamasını sağlarken, aynı zamanda bölge halkına da Çerkes kültürünü tanıtarak bölge kültürleriyle kaynaşmasını amacımızdır. Sezon ortası yoğunluğu ve kişisel mazaretleri nedeniyle aramızda olmak isteyip de, bizleri arayarak olamadıkları için üzüntülerini bildiren, gönülleri bizimle olan bütün soydaşlarımıza ayrıca teşekkür eder, bir sonraki etkinliğimizde kucaklaşmayı temenni ediyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Önümüzdeki günlerde, derneğin genç ve yetişkin olmak üzere iki folklor ekibi oluşturarak, folklor eğitimlerine başlayacaklarını, yeterli talep olduğunda ise Çerkesce dil kursu açma hazırlıklarının olduğunu belirttiler.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest