sah-caddesi-bodrum-(2)Bodrum’da, yaklaşık 15 yıldır yol olarak kullanılan caddenin kendi arazisinden geçtiğini mahkemece tespit ettiren mal sahibi, yolu trafiğe kapattı.

Bitez Mahallesi’nde yaşayan Ayten Öncü, Şah Caddesi’ndeki yolun kendi arazisi üzerinden izni olmadan yol geçirildiği gerekçesiyle mahkemeye başvurdu. Konuyla ilgili Bodrum 1 Asliye Hukuk Mahkemesi’ne “Kamulaştırmasız el atmanın önlenmesi” davası açıldı. Dava, yolun kendi arazisinden geçtiğini belirten Öncü’nün lehine sonuçlandı. Arazi sahibi Öncü, avukatı aracılığıyla bölgeye gelen yetkililerin gerekli işaretlemeleri yapmasının ardından yolu trafiğe kapattı. Şah Caddesi bir bölümünden itibaren 610 metrekarelik alan trafiğe kapatıldı. Kapatılacak alan önce şeritlerle belirlenirken, daha sonra demir bariyerler dikildi.

Bodrum’da 1980 öncesi belediye başkanlığı yapan Hasan Reşat Öncü’nün eşi olan Ayten Öncü’nün kızı Zehra Öncü, “Arazi bizimdi. Yol açılırken mal sahibinden izin alınması gerekir. ‘Ben yaptım, oldu’ olmaz. Bu biraz da yönetimlerin insanları hiçe sayması oluyor. Burası yapılırken itiraz ettik ama muhatap alınmadık” dedi.

sah-caddesi-bodrum-(1)Ayten Öncü’nün avukatı Pınar Mutlu, “Belediyeye karşı 2012 yılında 1 Asliye Hukuk Mahkemesi’nde ‘Kamulaştırmasız el atmanın önlenmesi’ davası açtık. Müvekkilim bu arazinin sınırlarının belirlenmesini istedi. Davamız neticelendi. Mahkeme kararıyla müvekkilim, mülkiyet sınırları içinde kalan kısmının kapatılmasına karar verdi. Biz de kararı uyguladık” dedi.

Vatandaşların şaşkın bakışları arasında trafiğe kapanan yolun gören sürücüler, geri dönmek zorunda kaldı. Bu yolu kullanamayan sürücüler, başka cadde ve sokaklar üzerinden ulaşım sağlamaya başladı.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest