bodrumu-uzen-olum_1Bodrum’da mandalina yetiştiriciliği ve turizmin gelişmesine önemli katkı sağlayan, İtalya’nın Bodrum eski Fahri Konsolosu 91 yaşındaki Ömer Aras öldü.

Bodrum’a Yunanistan’ın İstanköy Adası’ndan 20 yaşındayken ailesiyle birlikte göç eden ve burada narenciye yetiştiriciliği ile turizmin gelişmesinde önemli rol oynayan Ömer Aras, solunum yetmezliğinden evinde yaşamını yitirdi. Bodrum’da 1983-2003 yılları arasında İtalya Fahri Konsolosu olarak da görev yapan, evli ve 4 çocuk, 7 torunu olan Aras’ın ölümü, yakınları ve sevenlerini üzdü. Aynı zamanda Alzheimer hastası da olan Aras, 1996 yılında dönemin İtalya Cumhurbaşkanı Oscar bodrumu-uzen-olum-2-_3Luigi Scalfaro tarafından “Şövalye Beratı ve Madalyası” ile ödüllendirilmişti.

Yazar Hamdi Topçuoğlu, daha önce hayatını kaleme aldığı Ömer Aras’ın, her yönden Bodrum’a örnek olan değerli bir kişi olduğu belirtip, “O sadece ailesine değil Bodrumlular’a da örnek olmuş bir kişiydi. Bodrum’un geleceğine ışık tutan, ilçeye zenginlikler kazandıran böylesine değerli bir insan unutulmamalı, unutturulmamalıdır. Onun hayatını kaleme aldığım için çok mutluyum” dedi.

SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Bodrum Era Yat Kulübü Başkanı ve Uluslararası Bodrum Kupası Yelkenli Yat Yarışları Onursal Başkanı Erman Aras’ın, solunum yetmezliğinden yaşamını yitiren babası Ömer Aras için bugün öğlen vakti, Bodrum Tepecik Camisi’nde cenaze töreni düzenlendi. Törene;  Bodrum Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Kocadan, gazeteci-yazar Can Pulak, Bodrum Kent Konseyi eski Başkanı, yazar Hamdi Topçuoğlu, Aras’ın eşi Yadigar Aras, oğulları Ahmet Aras, Erman Aras, Esen Aras ve kızı Fatma Esin Balaban ile yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Aras’ın tabutuna, çerçevesinde balık figürleri olan ve Fransızca “Denize gitti” yazılı fotoğrafı konuldu. Aras’ın cenazesi kılınan namazın ardından bir süre omuzlarda taşınarak, götürüldüğü Ortakent-Yahşi Mezarlığı’nda toprağa verildi.

bodrumu-uzen-olum-2-_Cenaze namazının kılınmasının ardından konuşan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon “Birçok kişi bilmez ama Ömer Aras (teyzesine evlatlık verilmiş) benim öz amcamdı. Bugün sadece amcamı kaybetmenin üzüntüsünü değil aynı zamanda Bodrum mandalinasının babasını kaybetmesinin üzüntüsünü yaşıyoruz. Bodrum mandalinası adını bugün tüm Türkiye’de duyurmuşsa, bu şirin ilçe İtalya ve Avrupa’da tanınmışsa bunu Ömer Aras’a borçludur” dedi.

Hem bir yakınını hem de yaşayan bir tarihi kaybetmenin üzüntüsünü yaşadığını belirten Kocadon, “Ama Ömer Aras, Bodrum’a bilgileri, tecrübesi ve girişimci ruhu ile çok şey bıraktı. Bodrum halkı da onu bugün en güzel duygularla son yolculuğuna uğurluyor” diye konuştu.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest