egitimli-kopekler-bodrum-(3)Bodrum’daki yol kontrollerinde jandarma ekiplerinin en büyük yardımcısı eğitimli köpekler oluyor. Uyuşturucu ve patlayıcı bulma konusunda eğitimli köpekler, suç ve suçlulara karşı etkin mücadelede vazgeçilmez oldu.

Bodrum’un Güvercinlik yol kontrol ve arama noktasında denetim yapan jandarma, 7 gün 24 saat esasına göre çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Önceden sadece jandarma denetim noktası olan ancak ilçedeki kaçak göçmen olaylarını önlemeye yönelik bir süre önce polisin de destek olarak görev almaya başladığı bölgede, çok sayıda suçun önüne geçildi. Güvercinlik Denetim noktasında 2015′te 161 suçlunun yakalandığı, 2016′nın ilk 4.5 aylık dönemine göre ise bu sayının 268′e ulaştığı belirtildi. Bu denetimlerde jandarma ekiplerine narkotik ve patlayıcı arama köpeklerinin büyük fayda sağladığı belirtildi. Narkotik köpek timlerinin özellikle yaz sezonunda Bodrum’u hedef alan uyuşturucu tacirlerinin kabusu olduğu belirtildi. Alçı, Engel ve Resim adlı narkotik köpekleri ile Vade adlı patlayıcı arama köpeğinin yer aldığı kontrollerden jandarmanın başarı sağladığı belirtildi.

Yapılan denetimler ise halkın memnuniyetini karşıladığı görüldü. Bir yolcu otobüsündeki seyahat eden Fehime Özkan, “Akraba ziyaretinden dönüyorum. Çok güzel bir uygulama. Güvenliğimiz için yapılıyor” dedi.

Otobüs şoförü Nuri Şahin ise “Yollarda böyle kontrollerin olması güzel bir şey. Bizler de yolcular da memnun kalıyor” diye konuştu.

Aracıyla şehir dışından geldiğini ve Bodrum’da yaşadığını belirten Arif Özyılmaz ise kontrollerin sürekli yapıldığını ve kendilerini daha güvende hissettiklerini söyledi. Öte yandan; Bodrum İlçe Jandarma Komutanlığı’nın sorumluluk alanında farklı suçlardan aranan ya da şüpheli olarak tespit edilen 785 kişinin yakalandığı kaydedildi. Bu yılın ilk 4.5 aylık döneminde ise 633 kişinin yakalandığı belirtildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest