bodrumun-ugur-agabeyi-son-yolculuguna-ugurlandi-_Bodrum’da kaymakamlık yapan, vali olarak atandığı Bitlis’te emekli olan ve iki gün önce İstanbul’daki evinde 62 yaşında yaşamını yitiren Uğur Boran, vasiyeti üzerine Bodrum’da gözyaşları içinde son yolcuğuna uğurlandı.

Bodrum’da 1996- 2000 yılları arasında kaymakamlık yapan, ardından atandığı Bitlis’te beş yıl vali olarak görev yaptıktan sonra emekli olan evli ve iki çocuk babası Uğur Boran, akciğer kanserine yakalandı. Üç yıldır tedavi gören Boran, İstanbul’daki evinde geçen 14 Ağustos gecesi yaşamını yitirdi. Bodrum’da kaymakam olarak görev yaptığı sürece başta turizm olmak üzere, kültür, sanat ve spor alanında birçok etkinliğe destek olan, turizm yatırımlarının ilçeye gelmesi için büyük çaba harcayan Boran’ın cenazesi, bugün vasiyeti üzerine burada son yolcuğuna uğurlandı. Boran için, Bodrum Kaymakamlığı önünde tören düzenlendi. Törene; Boran’ın eşi Dilek Boran, oğlu bodrumun-ugur-agabeyi-son-yolculuguna-ugurlandi-_3Emre, Muğla Valisi Amir Çiçek, Bodrum Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan, CHP’li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum Otelciler ve Turistik İşletmeciler Derneği (BODER) Başkanı Halil Özyurt , Bodrum Deniz Ticaret Odası Başkanı Gündüz Nalbantoğlu, modacı Cemil İpekçi, iş adamları Ali Şen, Sadri Şener, eski bakanlardan Işılay Saygın, Safter Gaydalı, Lütfullah Kayalar, Mehmet Ağar ve Boran’ın mülkiyeli arkadaşlarının da aralarında bulunduğu yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Boran’ın Türk bayrağına sarılı tabutu, karanfiller ve begonvillerle süslendi.

Bodrum eski kaymakamlarından olan ve İstanbul Vali Yardımcılığı görevindeyken emekli olan Cumhur Güven Taşbaşı, törendeki konuşmasında, “Bir insan kaymakam veya vali olabilir, ancak Uğur gibi iyilik, hoşgörü, cesaret, tarafsızlık ve devletin hukuk kuralları içerisinde ödün vermeden hareket etmesi zordur. Zamanında karar alma, toplumu sevme, hangi kesimden olursa olsun herkesi kucaklama yeteneği herkeste olmayabilir. Uğur, bodrumun-ugur-agabeyi-son-yolculuguna-ugurlandi-_1bunların hemen hepsine sahipti. Dolayısıyla onunla birlikte başarı da geldi. O nedenle Bodrum onu çok sevdi. Çok iyi hizmetler yaptı, onu tanımış olmaktan gurur duyuyorum” dedi.

Mülkiyeli sınıf arkadaşları Mustafa Kardeş ve Serdar İyidere de Boran’ın özelliklerini ve onunla olan anılarını anlatan konuşmalar yaptı.

“O BODRUM’UN UĞUR AĞABEYİ İDİ”

Bodrum Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Kocadon, “Uğur ağabeyimizi tam 20 yıl önce tanıdım. Turizmin Bodrum’da gelişmeye başladığı yıllardı. Onun turizmdeki geniş ufku, yarattığı olanaklar ve dünyaya açılma projeleri ile bugün Bodrum; Hindistan, Çin ve Kanada’da dahi tanınıyor. Bodrum bunu Uğur Ağabey’imize borçlu. Bodrum Tanıtım Vakfı’nın kurucusudur aynı zamanda. O bir kaymakam değildi, Bodrum’da 3 yaşından 93 yaşına kadar herkesin ağabeyiydi. Çünkü herkese bir iyiliği, bir katkısı vardı. Yolda, çarşıda, pazarda her zaman her yerde, kim bir şey söylese yardımına koşardı, derdine çare bulurdu. En büyük özelliği ise hoşgörüsü. İnsanlara olan sevgisi, paylaşımcı olma duygusu çok yüksek seviyedeydi. Bodrum’un belediye başkanı olarak hakkımı helal ediyorum. İyi ki onu tanıdık” diye konuştu.

bodrumun-ugur-agabeyi-son-yolculuguna-ugurlandi-_11“BEN DE UĞUR GİBİ ARTIK BODRUMLUYUM”

Törende DHA muhabirine açıklamalarda bulunan Dilek Boran da “Uğur, eşim olmanın dışında çok özel bir insandı. Hiç kendini düşünmezdi. Çalıştığı süre içinde hiç menfaat ve kin gütmeyen biriydi. O bir yurt aşığıydı, Bodrum aşığıydı. O Bodrum’u, Bodrumlular da onu çok sevdi. Hayatı çalışmak ve insana hizmet etmekle geçti. Onu çok sevdiği Torba Mahallesi’nde son yolculuğuna uğurlayacağız. Çünkü o bunu vasiyet etmişti, artık ben de onun gibi Bodrumlu oldum. Bodrum’dan da Uğur’dan da ayrılmam artık. O insanları çok sevdi, onlar da onu son yolculuğunda yalnız bırakmadı. Bu sevgiyi bizlere yaşattığı için eşime minnettarım” dedi.

Kaymakamlık binası önünde düzenlenen törenin ardından Boran’ın Adliye Camisi’ne getirilen cenazesi, ikindide kılınan namazın ardından bir süre polislerin omuzlarında taşındıktan sonra vasiyeti yerine getirilerek, Torba Mezarlığı’na götürülüp, gözyaşları içinde toprağa verildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest