bu-sergide-gazeteler-tastan-sapkalar-ahsaptan-_1Heykeltıraş Prof. Meriç Hızal, Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde, taştan gazete ve ahşaptan şapka heykellerinin yer aldığı sergi açtı.

İstanbul Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel Sanatlar Bölümü Başkanı heykeltıraş Prof. Meriç Hızal, Bodrum’un Yalıkavak Mahallesi’ndeki Mine Sanat Galerisi’nde “Otobiyografimden” isimli taş ve ahşap heykel sergisi açtı. Meriç Hızal’ın, sanat galerisi koordinatörü Ayşe Koçak ve sanatseverlerle birlikte açılışını yaptığı sergide, limra taşıyla yapılan gazete heykelleri ve ahşaptan yaptığı şapkalar ilgi çekti.

Gazetelerin sosyolojik ve toplumsal olayları birebir yansıttığını belirten Hızal, “Nasıl bir toplum ki her 10-15 yıllık süreçlerde aynı olayları bazen şekil ve renk değiştirerek tekrar yaşıyor ve gazeteler bu süreçte sanki hiç zaman geçmemiş gibi birbirinin aynısı gibi çıkıyor. Bu nedenle, madem gazetelerde değişen bir şey yok ben de olayları anlatan yazıları limra taşını oyarak taş gazeteler yaptım. Ve bunları Atatürk devrimleri ile bir simge-sembol haline gelen ahşap şapkalarla süsledim. 73 yaşındayım ve bu süreçte yaşadığım birçok olayın yıllar geçmesine rağmen birbirine çok benzediğini fark ederek bunları taşa ve ahşaba oyarak yüzlerce yıl kalmasını sağlamak istedim. Bir yandan da kendi iç dünyamı taşlara ve şapkalara yansıttım. Eserler arasında Atatürk’ün şapkasının heykeli de yer alıyor. Bu nedenle değişmeyen tepkileri insanı bunalıma sürükleyen bu olayları taşa kazıyarak ‘GAZETE’ adını verdiğim heykelciklere dönüştürerek bir anlamda iç dünyamdaki tepkilerin dışa yansımasını anlatmaya çalıştım” dedi.

13 eserin yer aldığı sergi 22 Eylül tarihine kadar açık kalacak.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest