Muğla İl Özel İdaresi bütçesi 76 milyon 500 bin TL olarak belirlendi. Mecliste yapılan bütçe oylamasında CHP ve MHP’li meclis üyeleri evet oyu kullanırken Ak Partili Meclis üyeleri red oyu kullandı. Bütçe oylaması sırasında meclis üyeleri arasında sert tartışmalar yaşandı.

“Seçim Bütçesi Yapmadık”

İl Genel Meclisi’nin Kasım ayı son toplantısında taslak Bütçe Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cemal Gürpınar tarafından okundu. Komisyon Başkanı Cemal Gürpınar, “2011 yılı seçim yılı. Önümüzdeki yıl genel seçimler var. Bu bütçe hazırlanırken, seçim bütçesi mi oldu diye düşünenler olabilir. Samimiyetimle görüşümü açıklamam gerekirse, hazırlanan bütçe seçim bütçesi olmadı. Komisyonda bütçeyi hazırlarken, seçim kaygısı taşımadık hiç. Geçtiğimiz yıl 74 milyon 500 bin TL olan İl Özel İdare bütçesine bu yıl 2 milyon TL ilave yaparak bütçeyi 76 milyon 500 bin TL olarak belirledik. 2011 yılı bütçemiz enflasyon ile birlikte düşünülürse daha da küçüldü diyebiliriz. Bu da seçim bütçesi olmadığının bir kanıtı. Hazırlanan bütçenin ayaklarının yere daha iyi bastığını söyleyebilirim” dedi.

“Halka Şikayet Edeceğim”

Fasıl fasıl okunan bütçenin ardından meclis üyeleri tek tek söz aldı. AK Parti Marmaris İl Genel Meclis Üyesi Ceyhan Eroğlu, bütçe üzerinde söz alırken, “Bu bütçe Muğla’ya yakışmıyor. Muğla bir turizm merkezi. Turizme ayrılan ödenek 313 bin TL. Bodrum’daki Turunçgiller Üretim Birliği, turizm bütçesinin yüzde 33’ünü kapsıyor. Turizm bütçesinden Marmaris ve Fethiye hiç pay almamış. Önümüzdeki günlerde basın mensuplarını yanıma alarak Muğla’yı karış karış dolaşacağım ve bu bütçeyi halka şikayet edeceğim” dedi.

Oy Çokluğu İle Kabul Edildi

Bütçe görüşmelerinde mecliste grubu bulunan grup başkanvekilleri de söz alırken; bütçe, AK Parti’nin red oyuna karşılık MHP ve CHP’nin oyları ile oy çokluğu ile kabul edildi.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest