mavi-beyaz-art-gallery-(3)Muğla’nın Datça İlçesi’nde, Uluslararası Knidos Kültür ve Sanat Akademisi’nin (UKKSA) altı yıl önce hizmete girmesiyle başlayan sanatsal hareketlik artarak sürüyor. İlçe merkezinde açılan sanat galerinden sonra bu kez, ilçe merkezine 25 kilometre mesafede Palamutbükü’nde hizmet veren Mavi Beyaz Butik Otel bünyesinde mini bir sanat galerisi açıldı.

Mavi Beyaz Art Gallery’in açılışı, Türkiye’nin tanınmış ressam, seramik ve cam sanatçılarının eserlerinden oluşan karma bir sergi ile gerçekleştirildi. Mavi -Beyaz Butik Otel İşletmecisi Luiz Türk Tekbacak, Datça’da, UKKSA sayesinde sanatsal etkinlikleri daha çok görmeye başladıklarını belirterek, “Bu durum bizimde içimizdeki sanata olan ilgiyi ortaya çıkardı. Datça’da yeniden yeşeren sanat ortamında otelimizin bünyesinde sanatsal öğelerinin yer alması gerektiğini düşündük. 60 yatak kapasiteli butik otelimizde küçük de olsa bu art galeriyi açmaya karar verdik. Eşsiz sanat eserlerine ulaşılabilir olduğunu herkese göstermek istedik. Tatil amacıyla otelimize gelen misafirlerimizin sanatla olan bağını güçlendirmeyi, alışkanlık haline getirmeyi amaçlıyoruz. Bizler var olduğumuz sürece bu galeri açık kalacak” diye konuştu.

mavi-beyaz-art-gallery-(2)UKKSA Başkanı Nevzat Metin ise açılışta yaptığı konuşmada, Datça’da otantik yapısı ile dikkat çeken otelin giriş bölümüne açılan galerinin, sanat adına umut verici bir gelişme olduğunu söyledi. Metin, “Umarım diğer otellere örnek olur. Otellerde açılacak bu tür mini galeriler, sanat ve sanatçıları sanatseverlerle daha kolay buluşmasını sağlayacaktır” dedi.

Mavi Beyaz Art Gallery’de 15 Ekim’e kadar açık kalacak olan sergide; Adil Ocak, Derya Yıldız, Hasan Mutlu, Hatice Aras, Kenan Aydemir, Meryem Akaya, Nurettin Akaya ve Saim Dursun gibi ressamların yanı sıra, seramik sanatçıları Ümit Can Gören ve Ayten Akbayram ile Suriyeli sanatçı Jamil Cacha’nın doğal taşlardan yapılan heykelleri yer alıyor.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest