darbe-girisimi-marmaris-(1)Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, darbe teşebbüsüyle ilgili olarak gece ilk açıklamayı yaptığı otelden ayrılmasından yaklaşık 1.5 saat sonra 3 helikopterle havadan, 40′a yakın askerle karadan düzenlenen saldırı, sabaha kadar süren çatışmanın ardından son buldu. Darbe girişimlerindeki askerler ve kullandıkları helikopterler, havanın ağarmasından önce bölgeden uzaklaşırken, 2 polis şehit oldu. Cumhurbaşkanlığı’na bağlı CAT (Karşı atak timi) isimli özel polis kuvvetleri de bölgeye gelerek dağlık alana kaçtığı belirlenen kalkışma girişimindeki askerlerin yakalanması için çalışma başlattı.

Marmaris Grand Yazıcı Club Turban’daki bir villada tatilini geçiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; İstanbul ve Ankara’dan bazı askeri grupların ‘kalkışma’ girişimlerinde olduğunun anlaşılması üzerine ilk açıklamayı saat 23.15′te Grand Yazıcı Mares Otel’de yaptı. Halkı meydanlara çağıran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Malum yapıdan bir takım odaklar girişimde bulunmuştur. Bunun da üstesinden gelinecek. Bütün halkı havalimanlarına, meydanlara, sokaklara bekliyorum. Bunun da üstesinden geleceğiz. Milletimiz rahat olsun. Başbakanımız da gerekli açıklamayı yapmıştır. Bu işe karışan polisler de dahil en ağır şekilde cezalandıracağız” dedi. Açıklama ardından helikopterle otelden ayrılan Erdoğan, İstanbul’a gitti.

Kaldığı Otele 1.5 Saat Sonra Bomba

Erdoğan’ın ayrılmasından yaklaşık 1.5 saat sonra İzmir’in Çiğli İlçesi’ndeki 2′nci Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan havalandığı belirtilen 3 helikopter, Cumhurbaşkanı’nın kaldığı otele ateş açarak bombaladı. Ayrıca darbe teşebbüsündeki 40′a yakın asker, karadan otelin bitişiğindeki Case De Maris’i ablukaya aldı.

darbe-girisimi-marmarisPolis 2 Şehit Verdi

Haberle birlikte saldırı bölgesine başta özel harekat polisleri olmak üzere çok sayıda polis memuru otomatik silahlarla sevk edildi. Muğla Valiliği’nde ise Vali Amir Çiçek başkanlığında kriz masası oluşturuldu. Geçen zamanla darbe girişimindeki askerlerle çatışmaya giren polislerden ikincisinin şehit olduğu haberi geldi. Ayrıca darbe girişimindeki askerlerle çatışmaya giren 8 polis memuru ise yaralandı.

CAT Bölgede

Sabaha kadar süren çatışmalar daha sonra bir anda kesildi. Darbeci askerler önce helikopterlerle bölgeden uzaklaştı. Daha sonra kalkışma yapan askerler de bölgeden ayrıldı. Darbe girişimindeki askerlerin, Marmaris-İçmeler Yolu üzerinde bulunan sık ormanlıkla kaplı dağlık alana kaçtıkları belirtildi. Cumhurbaşkanlığı’na bağlı CAT isimli özel polis kuvvetleri ile Aydın, Muğla ve Antalya’dan gelen özel harekat timleri, haritada bölgeyi inceleyerek yapılacak operasyon için çalışma başlattı. Otomatik ve ağır silahlarla donatılan yaklaşık 300 kişilik polis kuvveti, Turban Mevkii’nden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı villa çevresine kadar 1 kilometrelik alanda arama çalışması başlattı. Cumhuriyet Caddesi’nden turistik İçmeler Mahallesi’ne kadar uzanan 8 kilometrelik karayolu ve sahil yürüyüş yolu polis tarafından abluka altına alınarak araç ile sivillerin geçişi yasaklandı.

Uzunyalı Mevkii sahil yolunda bulunan bazı villa ve otellerin camları isabet eden kurşunlarla kırıldı. Gece, çatışma sırasında iki restoranın eşyaları zarar gördü. Çevre villa ve apartmanlarda kalanlar tahliye edildi. Otellerde kalan tatilci ve turistlerin yaralanmadığı öğrenildi. Ancak çatışma sırasında bazı özel araçlar ile oteller zarar gördü.

Cebinden Cemaat Yemini Çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın basın açıklaması yaptıktan sonra ayrıldığı otele düzenlenen, 2 polisin şehit edildiği çatışma ile ilgili olarak Deniz Yüzbaşı Haldun Gülmez, İzmir’in Çiğli İlçesi’nde yaralı olarak yakalandı. Haldun Gülmez’in, Marmaris’teki çatışmada yaralandığı belirtildi. Haldun Gülmez’in kıyafetlerinin içinden cemaat üyelerinin darbe girişimi öncesinde yaptıkları “Fethullah Gülen Cemaat Yemini” çıktığı öne sürüldü.

yavuz-kurtulanİşletmeci O Anları Anlattı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tatilini geçirdiği Marmaris Grand Yazıcı Club Turban ile darbe teşebbüsündeki askerlerle polisin çatıştığı Case De Maris arasında kalan Caprise Otel’in ortağı Yavuz Kurtulan, o anları anlattı. Sabaha kadar süren çatışmada korkulu anlar yaşayan Kurtulan, şunları söyledi:

“Yaklaşık 24-25 asker gördüm. Sahile helikopterle girdiler. Hemen otelimizin üstünde durdular. 30 dakika kadar durduktan sonra bölgeye takviye helikopterler geldi. Bunlar asker indirmeye başladı. Ondan sonra çatışmalar başladı. Uzunca sürdü. 650 kişilik otelimde şu an 55 kişi var. Yabancı turistler ve tatilciler oteli terk etti. İsabet eden mermilerle duvardaki klimalar ve camlar zarar gördü, kırıldı. Turizmin kötü geçtiği zamanlarda şu an bitmiş durumdayız. Yaşananları kınıyorum” dedi.

Çatışma Anı Cep Telefonunda

Darbe girişiminde bulunan askerler ile polisin girdiği çatışma anı ise bir vatandaşın cep telefonu tarafından görüntülendi. O anlarda bir polisin şehit düşerken çıkardığı ses ise kaydedildi.

Tuğamiral Alper Gözaltında

Marmaris’teki, Aksaz Deniz Üs komutanı Tuğamiral Namık Alper de darbe girişimiyle ilgili gözaltına alındı.

Şehitlerin Kimliği Belirlendi

Marmaris’te şehit düşen polis memurlarından birinin kentte görevli Nedip Cengiz Eker, diğerinin ise Cumhurbaşkanlığı koruma polisi Mehmet Çetin olduğu belirtildi.

Valilikten Açıklama

Muğla Valiliği’nden çatışmayla ilgili yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“15 Temmuz 2016 Cuma gecesi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ilimiz Marmaris ilçesinde kalmış olduğu otelden ayrılmasından bir süre sonra darbe teşebbüsünde bulunan kişilerin, 3 askeri helikopterle otele saldırmaları üzerine çıkan çatışmada, biri Cumhurbaşkanlığı koruması, diğeri Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü personeli olmak üzere 2 polis memuru şehit olmuş, 3 hafif yaralanma meydana gelmiştir. Güvenlik güçleri tarafından olayda kullanılan 2 helikoptere Marmaris’te el konulmuştur. 1 helikopter ise yapılan takip sonucu İzmir ilimizde yakalanmıştır. Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 1 tuğamiral, 1 albay, 1 yarbay ve 1 üsteğmen hakkında gözaltı kararı verildi. Olaya karışan 25 kişi ise güvenlik güçlerince aranmaktadır.”

darbe-girisimi-marmaris-(4)Validen Yaralılara Ziyaret

Öte yandan Muğla Valisi Amir Çiçek, Marmaris Devlet Hastanesi’nde hafif yaralı olarak tedavi gören polis memurlarını ziyaret etti. Devlet büyüklerinin hakkıyla korunduğunu ve sağ salim uğurlandığını belirten Vali Çiçek, “Aziz vatanımız sizlere minnettardır. Vatanımızın milletimizin birliğine ve dirliğine kast edenlere emir verenleri gözaltına aldık. Hiç merak etmeyin. Ülkemiz üzerinde oynanan oyunları, birlik ve beraberliğimizle defedeceğiz. Bundan sonra daha çok çalışacağız daha çok üreteceğiz, her zamankinden daha fazla bir ve beraber olacağız” dedi.

Yaralı polisler de “Ülke bu haldeyken ‘rapor alalım, eve gidelim, dinlenelim’ diyemeyiz. Bir an önce tedavilerimizi yaptırıp görev başına dönmek istiyoruz. Bu hainler bitene kadar, tükenene kadar görevimizin başındayız” diye konuştu.

Haber: DHA

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest