taslica-mahallesi-asardibi-mevkisi-(2)Muğla’nın Marmaris İlçesi, kırsal Taşlıca Mahallesi Asardibi Mevkisi’ndeki doğal SİT alanında olan koydaki kaçak yapılar, belediye ekipleri tarafından yıkıldı.

Marmaris’e 63 kilometre mesafedeki Taşlıca Mahallesi Asardibi Mevkisi’nde karadan ulaşımın olmadığı koyda 3 yıl önce “Phoenix Beach & Restaurant Bar” hizmete girdi. Önünde bir de iskelesi bulunan ve başta tekneyle gelen turistler olmak üzere günübirlik gelenlere hizmet veren tesise, iddiaya göre karadan da ulaşımın sağlanması için geçen yıl, izinsiz olarak iş makineleriyle yol açmak için çalışma başlatıldı. Bölge, şantiye alanına döndü. Ancak, tesisin bulunduğu yerin yukarıdan görünmemesi nedeniyle çalışmalar uzunca bir süre fark edilmedi. Açılan yaklaşık 750 metrelik yolun geçen ocak ayında Taşlıca ile Serçe Limanı arasındaki anayola ulaşmasıyla çalışmalar fark edildi. Yapılan inceleme, cennet koyu havadan gören Hazine’ye ait tepeye iki taş binanın da inşa edildiği, koyun sol bölümündeki kayalıkların da parçalanarak plajın büyütülmeye çalışıldığı tespit edildi.

Müze Müdürlüğü Durdurdu Ama Çalışma Devam Etti

Yolun açıldığı ve inşaat çalışmalarının yapıldığı yolun tarihi kalıntıların bulunduğu 1′inci derece doğal SİT alanı olması Marmaris Müze Müdürlüğü yetkililerini harekete geçirdi. Müze yetkilileri, geçen 29 Ocak’ta bölgede inceleme yaptı. Ertesi gün ise Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu çalışmaları durdurup, soruşturma başlattı. Ancak, bir süre sonra çalışmalara tekrar başlandı.

Para Cezası ve Mühür de Fayda Etmedi

Çalışmaların devam etmesi üzerine bu kez Marmaris Belediye Encümeni geçen 2 Şubat’ta İmar Kanunu’nun 42′nci maddesi gereğince yapı tatil zaptı düzenledi. Söz konusu tesisin yetkilileri yasal süre içinde tatil zaptına itirazda bulunmadığı gibi çalışmalara da devam edince, yeni yapılan inşaatların ruhsatı bulunmadığı gerekçesiyle 10 gün sonra iki ayrı işlemle toplam 38 bin 497 lira ceza kesilip, tüm tesis ve çalışmalar mühürlendi. Ancak, tesis yetkilileri çalışmalarına devam edince, Marmaris Belediyesi Fen İşleri müdürlüğü tarafından 17 bin 903 liralık yeni bir ceza daha kesildi. Ayrıca yapılar ile iskeleye yıkım kararı çıkartıldı.

Yıkım Gerçekleşti

Marmaris Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri iki kepçeyle ve yıkım ekibiyle bölgeye geldi. Yola yıkımı engellemek için bırakılan bir otomobil, anahtarına güçlükle ulaşılıp, çektirildikten sonra yıkıma başlandı. Jandarma ve belediye zabıta ekiplerinin geniş güvenlik önlemleri altında, bölgedeki kaçak olan iskele, iki betonarme bina, üç depo yıkıldı, fosseptik çukuru da kullanılmaz hale getirildi.

Aynı koyda 3 yıldan beri hizmet veren restoranın kaçak olduğu tespit edilen iskelesi de yıkıldı.

Bekçiden Tepki

Yıkımın yapıldığı alandaki şantiyede bekçilik yapan Abidin Kılınç, “Söyleselerdi, iskeleyi biz kendimiz sökerdik. Denizi leş gibi yaptılar. Balıklara yazık. Koyu çöplüğe çevirdiler. Gelsin kendileri temizlesinler. Tekneyle gelen yabancı turistlere bu durumu nasıl anlatacağız” dedi.

“Kafasına göre yapılaşmaya gitmiş”

Yıkımı izleyen Marmaris Belediye Başkan Yardımcısı Dursun Kaplan ise şunları söyledi:

“Yapılaşmaya müsait olmayan, yerleşik alandan 8 kilometre uzaklıkta, korunması gereken özel ve güzel bir koy. Vatandaş burada 900 metreye yakın arazi almış. Sonrasında hiçbir resmi kurumdan izin almadan kendi kafasına göre Hazine’ye ait araziler üzerinde de yapılaşmaya gitmiş. Bu nedenle belediye olarak çeşitli kereler cezalar kestik. İki kere mühürledik ama mühür fekki yaptılar. Bugün bile kepçeler çalışıyordu. Yıkımı gerçekleştirdik.”

“26 yıldır imar planı yapılmadı”

Dursun Kaplan, bölgenin 1990 yılından günümüze kadar koruma altında olduğuna dikkati çekip, şöyle devam etti:

“Bu tür alanlarda imar planı yapma yetkisi de tamamıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’ne ait. Yaklaşık 26 yıldır buraların imar planı yapılamadı. Yasa gereği bir yer koruma altına alınmışsa en az 6 ay içinde geçici yapılaşma koşulları hazırlanarak bir yıl içinde İmar Planı’nın getirilmesi gerekir. Marmarisli milletvekillerinden ricam bu konuya el atmaları. Büyükşehir Yasası’yla birlikte Bozburun Yarımadası’nda kucağımızda patlamak üzere olan bombayı bulduk. Buralara zamanında müdahale edilmediğinden sıkıntı belediyemize kaldı. Belediyelere iki görev verilmiş. Kaçak yapıyı tespit et ve yık. İmar planı yapma yetkisi bizde değil. Bölgeyle ilgili tasarruf yapma yetkimiz yok. Hükümetten rica ediyorum ya buranın imar planlarını yapın, ya da yetkiyi Marmaris Belediyesi’ne verin, biz yapalım. Bizim görevimiz halkla karşı karşıya gelmek değil onlara yardımcı olmaktır.”

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest