marmariste-firari-askerlere-ait-cep-telefonu-ve-hucum-yelekleri-bulundu_1Darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’ın kaldığı Marmaris’teki otele saldıran özel timin firari üyelerinin yakalanması için operasyonlar devam ederken, firari askerlere ait 6 cep telefonu ile hücum yelekleri bulundu. Saldırının düzenlendiği otele yaklaşık 7 kilometre uzaklıktaki İçmeler Bölgesi’nin dağlık alanlarında mühimmat bulunması üzerine bir komando taburu bölgeye sevk edildi. Komandolar, helikopterle bölgenin farklı noktalarında indirildi. Askerlerin sürdürdüğü bu araştırmalar sırasında, mühimmatların bulunduğu alana yakın bir yerde darbeci askerlere ait 6 cep telefonu ile hücum yelekleri bulundu. Telefonlar incelemeye alındı.

SAKAL BIRAKTIKLARI İHTİMALİ

Bu arada darbe günü yaşanan saldırıdan sonra firar eden askerlerin, sakal bırakıp görünümlerini değiştirmeye çalışacakları, ileri sürüldü. Görünümlerini değiştiren askerlerin, tanınmayacaklarını düşünüp tatilci gibi davranarak kaçma ihtimaline karşı tüm ekipler uyarıldı. Pazar günü yoğun bir şekilde günübirlik tatilcilerin geldiği Marmaris’te bugün özellikle polisler denetimlerini daha da arttırdı. İlçe girişlerinde önemli bölümlerde arama noktaları oluşturuldu. İnsanların yoğun bulunduğu bölgelere hem asker hem de polis, sivil görevli gönderdi.

YÜZEREK KAÇMAYA KARŞI DA ÖNLEM

Bu çalışmaların yanı sıra iyi yüzme bilen askerlerin, gerek yüzerek, gerekse de deniz araçlarıyla Yunanistan’ın Simi Adası’na geçme olasılıkları bulunduğu, bu nedenle kıyı şeridinde askerin önlemlerini hiç bırakmadığı kaydedildi. Aksaz Deniz Üssünden hareket eden Deniz Kuvvetleri Komutanlığı savaş gemileri ile Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı botlar kıyı açık denizde devriyelerini arttırdı. marmaristeki-su-sporu-istasyonlari-alarma-gecirildi1Marmaris’teki su sporu istasyonları alarma geçirildi. Marmaris’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı otele saldırı düzenleyen ve bir süre sonra kaçan askerlerin Yunan adalarına kaçma olasılığına karşı su sporları istasyonlarında önlemler artırıldı. Marmaris Su Sporları Kooperatifi Başkanı Salih Tunç, su sporları yapmak isteyen herkesin kimlik bilgileri ve güvenlik kamera kayıtlarını alarak polise bildirdiklerini açıkladı. Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi olduğu iddiasıyla Marmaris’te aranan darbeci askerlerin Yunan adalarına kaçma ihtimaline karşı plajlara konumlandırılmış 22 su sporları istasyonunda tedbirler artırıldı. Marmaris İlçe merkezinden İçmeler Mahallesi’ne kadar uzanan 11 kilometrelik plajda konumlandırılan su sporları istasyonlarına kaçan askerlerin fotoğrafları dağıtıldı. Su sporları istasyonları işletmecileri bulundukları alanı güvenlik kameraları ile donattı. Su sporları yapmak isteyen yabancı turist ve halkın kimlik bilgileri alınarak oluşturulan WhatsApp üzerinden polise anlık bilgi gönderilmeye başlandı. Saat başı, sürat botları ile denize açılan su sporları istasyonları çalışanları ellerindeki cep telefonu ve fotoğraf makineleri ile demirli veya hareket halindeki deniz araçlarının fotoğraflarını çekerek polisle paylaşmaya başladı. Darbeci askerlerin fotoğraflarının Yunan adalarına kaçma şüphesi nedeniyle kendilerine dağıtıldığını söyleyen Marmaris Su Sporları Kooperatifi Başkanı Salih Tunç, şöyle dedi: “Almamız gereken tedbirler bildirildi. İlk olarak güvenlik kamerası olmayan su sporları istasyonları tespit edilerek çevresine cihazlar takıldı. Gelen tüm müşterilerin kimlik bilgilerini alarak internet aracılığıyla anında polise bildiriyoruz. Ayrıca istasyonlarımız içi ve çevresindeki güvenlik kameraları görüntülerini paylaşıyoruz. Spor istasyonlarımızdaki arkadaşlarımız nöbetleşe denize açılarak demirli ve hareket halindeki deniz araçlarının fotoğraflarını çekiyor ve polisle paylaşıyor. Gün batmadan faaliyetlerimize son vererek tüm jet ski, sürat motoru ve çeşitli deniz araçlarımızı kilitleyerek çalınma ihtimaline karşı motor parçalarının bir kısmını söküyoruz. Akşam saatlerinden itibaren su sporları istasyonlarında çalışanlarımızdan nöbetçi bırakıyoruz. Bu kişilerin bulunması için üzerimize ne görev düşüyorsa yapıyoruz.”

Haber:DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest